انواع جفت در زمان بارداری

25 اردیبهشت 1399مقالات, عمومی0 comments

فهرست مقاله

دیگر مقالات عمومی

سونوگرافی آلت با پاپاورین چیست و آیا ضرر دارد

سونوگرافی آلت با پاپاورین چیست و آیا ضرر دارد

سونوگرافی آلت با تزریق پاپاورین یا سنوگرافی مشکلات نعوظ برای بررسی عدم تعادل در جریان خون شریانی آلت تناسلی و خروج خون وریدی و اختلالات عصبی که اعوامل اصلی اختلال نعوظ در بیش از 75 درصد سونوگرافی ناتوانی جنسی مردان است که پزشکان برای درمان نیاز به دریافت اطلاعات دارند و بر همین اساس امروزه سونوگرافی برای افزایش قدرت تشخیص علل و عوامل بیماری استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی سؤالات و نکات مهم در مورد سونوگرافی آلت می‌پردازیم.

کلمات کلیدی

تعیین محل جفت در بارداری

سونوگرافی روشی ایمن و ساده برای تعیین محل جفت است. با انجام سونوگرافی پزشک به وضعیت جفت پی می برد. محل قرارگیری جفت می تواند بسته به لانه گزینی تخمک بارور شده پس از عبور از لوله فالوپ، قسمت جلو یا عقب رحم باشد، موقعیت های فوندال، قدامی و خلفی، جزء موقعیت طبیعی جفت به شمار می آیند. اگر می خواهید بدانید وضعیت جفت طبیعی است یا خیر، به بهترین سونوگرافی تهران، مراکزی که دکتر گرامی حضور دارند؛ مراجعه نمائید.

انواع قرارگیری جفت در بارداری

در سونوگرافی آنومالی، موقعیت قرارگیری جفت بررسی می شود که ممکن است در هر یک از موقعیت‌های زیر قرار گرفته باشد:

جفت قدامي (Anterior)

در این نوع جفت، تخمک بارور شده در قسمت جلوی رحم لانه گزینی کند، جفت نیز در دیواره جلوی رحم تشکیل می شود و جنین پشت آن رشد می نماید.

جفت خلفی (Posterior)

در این نوع موقعیت جفت، معمولاً یک تخمک بارور شده در قسمت پشتی دیواره رحم لانه گزینی کرده و جفت نیز در دیواره پشتی رحم تشکیل می شود و رشد می کند.

جفت فوندال یا بالایی (Fondal)

گاهی، جفت در عین حال که قدامی یا خلفی است می تواند فوندال نیز باشد كه به فوندال- قدامی یا فوندال-خلفی معروف است. در جفت فوندال – قدامی معمولاً جفت در قسمت بالای رحم تشکیل شده و کمی به سمت جلوی رحم امتداد می یابد و در جفت فوندال- خلفی نیز جفت در قسمت بالای رحم تشکیل می شود و تا پشت رحم گسترش می یابد.

جفت جانبی (Lateral)

زمانی که جفت به دیواره جانبی رحم در سمت راست یا چپ متصل است، جفت جانبی می گویند.

جفت سرراهی (Low lying)

به شرایطی که جفت در قسمت پائین رحم و به سمت سرویکس (دهانه رحم) رشد کند، می تواند نگران کننده باشد. این وضعیت به موقعیت جفت سرراهی معروف است، از آنجا که مسیر دهانه رحم را مسدود می کند، مانع از زایمان طبیعی خواهد شد. در چنین شرایطی برای تعیین موقعیت جفت، سونوگرافی های متعددی انجام می شود تا پزشک در جریان عوارض ناشی از موقعیت جفت قرار بگیرد.

This image has an empty alt attribute; its file name is image-5.png

جفت پایین

محل قرارگیری جفت، درسگمان تحتانی رحم , با فاصله ی معقول از دهانه رحم است .

جفت مارژینال

جفت فاصله ای با دهانه رحم ندارد و به حدی پایین است که لب به لب با دهانه رحم شده است.

جفت پارشیال (سرراهی نسبی)

جفت به حدی پایین است که قسمتی از دهانه رحم و نه همه ی دهانه را پوشانده است .

جفت پرویا (سرراهی کامل)

یعنی جفت به حدی پایین است که به طور کامل روی دهانه رحم را پوشانده است .

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *