آمنیوسنتز؛ Amniocentesis نمونه برداری مایع اطراف جنین که برای تشخیص ناهنجاری های احتمالی جنین توسط دکتر گرامی متخصص سونوگرافی با بالاترین دقت انجام می شود.

آمنیوسنتز چیست؟

آمنیوسنتز؛ Amniocentesis، یکی از آزمایش‌‏های تشخیصی قبل از تولد است که پزشک با خارج کردن نمونه‌ای از مایع اطراف جنین (مایع آمنیوتیک) از راه شکم با ورود سوزن از راه شکم، تحت هدایت و نظارت با سونوگرافی انجام می دهد و با استفاده از آمنیوسنتز می‌تواند اختلالات و ناهنجاری‌های کروموزمی‌ که ممکن است منجر به مشکلاتی مانند سندرم داون در کودک شود را پیش از تولد تشخیص دهد.

مایع آمنیوتیک، مایعی است که در هنگام بارداری جنین را احاطه نموده و از آن محافظت می کند و حاوی سلولهای جنینی و مواد شیمیایی مختلف تولید شده توسط جنین می باشد. وقتی مایع آمنیوتیک خارج می شود ممکن است شما کمی احساس فشار در شکم داشته باشید. در هنگام انجام آزمایش باید به آرامی نفس بکشید و عضلات شکم خود را شل کنید.

چرا باید نمونه برداری آمنیوسنتز انجام داد؟

نمونه برداری آمنیوسنتز، بنا به تشخیص پزشک معالج و معمولا برای تشخیص یا درمان  موارد زیر درخواست می شود:

1- تشخیص تقریباً تمام اختلالات کروموزومی، از جمله:

 • سندرم داون
 • تریزومی 13
 • تریزومی 18
 • سندرم ترنر

2- تشخیص نقص‌های لولۀ عصبی که با اندازه گیری میزان پروتئینی به نام AFP در مایع آمنیوتیک انجام می شود، از جمله:

 • اسپینا بیفیدا Spina bifida
 • آنانسفالی Anencephaly

آمنیوسنتز می‌تواند چنین اختلالاتی را تشخیص دهد، اما نمی‌تواند شدت آنها را ارزیابی کند.

آمنیوسنتز نمی‌تواند سایر نقص‏‌های ساختاری هنگام تولد مانند ناهنجاری‏‌های قلب، شکاف لب یا کام را تشخیص دهد.

همچنین نمونه برداری آمنیوسنتز به صورت تکمیلی در موارد زیر استفاده خواهد شد:

 • تشخیص یا رد عفونت داخل رحمی مادر
 • ارزیابی رشد ریه های کودک در زمانی که به دلایل پزشکی باید زایمان زودرس انجام شود.

 

قبل از نمونه برداری آمنیوسنتز بدانید

بهترین زمان انجام نمونه برداری آمنیوسنتز

معمولا آمنیوسنتز در هفته‌های 16 – 15 بارداری ( از اولین روز آخرین دوره قاعدگی) انجام می‌شود. چون قبل از هفته ی 14 حاملگی، میزان مایع آمنیون کم است و انجام آمنیوسنتز ممکن است امکان پذیر نباشد.از طرفی با توجه به محدودیت قانونی برای ختم بارداری بعد از هفتۀ ۱۸ بارداری در ایران، این آزمایش معمولاً در هفتۀ ۱۶ انجام می‌شود تا در صورت وجود مشکل، والدین بتوانند مجوز سقط قانونی را از پزشکی قانونی دریافت کنند.

مضرات نمونه برداری آمنیوسنتز چیست ؟

آمنیوسنتز یک آزمایش عادی نیست و به همه افراد توصیه نمی گردد. این آزمایش ممکن است عوارضی در پی داشته باشد، البته تمام بیماران دچار این عوارض و خطرات نمی شوند ولی داشتن اطلاعات در این باره می تواند مفید باشد.

 • گرفتگی عضلانی و لک بینی :
  ممکن است بعد از انجام آزمایش، به مدت چند ساعت دچار گرفتگی عضلانی شوید؛ که بهترین درمان برای این گرفتگی استراحت است. اگر بعد از آزمایش دچار لکه بینی شدید، نگران نباشید ممکن است یک تا دو روز ادامه داشته باشد.
 • نشت مایع آمنیوتیک :
  چکیدن زیاد و مداوم مایع آمنیوتیک می تواند خطرناک باشد و در این صورت حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. اما در 1 تا 2 درصد از بیماران، چکیدن به میزان 1 تا 2 قاشق چای خوری از طریق واژن، به وجود می آید؛ که در اکثریت موارد غشای پرده در عرض 48 ساعت بسته می شود و این چکیدن متوقف می شود و بارداری به حالت عادی خود باز می گردد.
 • آسیب دیدگی جنین :
  آزمایش آمنیوسنتز به همراه سونوگرافی صورت می گیرد. از طریق سونوگرافی محل قرارگیری جفت، جنین و کیسه آمنیوتیک مشخص می گردد و سپس سرنگ آمنیوسنتز وارد کیسه آمنیوتیک می شود. به دلیل همکاری سونوگرافی در این آزمایش، آسیب دیدن جنین بسیار نادر است.
 • سقط جنین :
  آزمایش آمنیوسنتز حدود یک درصد خطر سقط را به همراه دارد. در این آزمایش باید مزایای آن را سنجیده و انجام آن بر مبنای خطرات، صورت پذیرد. مثلا ممکن است مادری که بالای 40 سال دارد و سابقه نازایی داشته است؛ حاضر به انجام هیچ گونه آزمایشی که خطر سقط جنین را افزایش می دهد نباشد، حتی اگر قرار باشد فرزندش با ناهنجاری های کروموزومی به دنیا بیاید.

موارد منع انجام آمنیوسنتز:

در هر حاملگی ریسکی حدود 5-3 درصد برای بروز اختلالات مادرزادی با علل نامشخص، وجود دارد. برای نمونه می‌توان از عارضه لب شکری، اختلالات ذهنی و آسیب‌های قلبی – عروقی نام برد. روش آمنیوسنتز در بررسی این گروه از اختلالات و بیماری‌های مادرزادی کاربردی ندارد.

آمادگی های لازم برای نمونه برداری آمنیوسنتز چیست؟

شما باید در مورد اینکه مثانه خود را خالی کنید یا خیر سوال کنید.
با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید صحبت کنید، احتمال خطر آن، نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید.
اگر شما Rh منفی (گروه خون منفی ) هستید، باید واکسن ایمنوگلوبولین Rh ( مثل روگام ) برای جلوگیری از حساسیت Rh دریافت کنید که می تواند به جنین در صورتی که Rh مثبت باشد آسیب برساند..

بهترین مرکز انجام نمونه برداری آمنیوسنتز (آمنیوسنتز)

تمام مراکزی که دکتر گرامی در آن حضور دارند با توجه بکارگیری تجهیزات پیشرفته و تجربه بسیار بالای دکتر گرامی دقیق ترین نتایج را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

هزینه انجام نمونه برداری آمنیوسنتز

هزینه انجام آن بستگی به این که در کدام مرکز دولتی یا خصوصی انجام شود؛ هزینه ها متفاوت است.
یک بخش هزینه بابت انجام نمونه‌گیری توسط پزشک، و برای وسایل آمینوسنتز است.
یک هزینه هم آزمایشگاه به‌طور جداگانه از بیمار دریافت می‌کند.
با توجه به امکان تغییر تعرفه‎ها در هر سال ، برای اطلاع از قیمت دقیق  می‎توانید با هر یک از بهترین کلینیک های سونوگرافی تهران که دکتر گرامی در آن حضور دارند تماس بگیرید.

سوالات متدوال نمونه برداری آمنیوسنتز و پاسخ دکتر گرامی

در زیر برخی ازسوالات متدوالی که مراجعین در خصوص این خدمت داشته اند آورده شده و پاسخ متناسب جناب آقای دکتر گرامی نیز آورده شده است

بعد از انجام آمنیوسنتز چه توصیه ای می کنید؟

بعد از انجام آمینوسنتز استراحت داشته باشید.
البته استراحت مطلق نیاز نیست؛  استراحت نسبی و فعالیت‌های سبک کافی است.
مایعات فراوان برای جبران آب ازدست‌رفته مایع آمنیوتیک ضروری است.
از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین پرهیز کنید.
از رابطه جنسی تا یک هفته پرهیز نمایید.

آیا آمنیوسنتز درد دارد ؟

هنگام انجام آمنیوسنتز ​ممکن است قدری گرفتگی، کوفتگی یا احساس فشار ایجاد شود یا ممکن است هیچ احساس ناراحتی وجود نداشته باشد. میزان ناراحتی یا درد در میان زنان و حتی از یک بارداری به بارداری دیگر متفاوت است. شاید بخواهید قبل از انجام آزمایش، شکم‏تان توسط بی‌حسی موضعی بی‌حس شود، اما درد بی‌حسی نیز امکان دارد از درد آمنیوسنتز بیشتر باشد. در پایان پزشک برای اطمینان بیشتر، ضربان قلب جنین را کنترل می کند.

مراحل انجام آمنیوسنتز

 1. بعد از اینکه پزشک با توجه به نتیجه غربالگری پیشنهاد آمنیوسنتز نمود؛ پس از مشخص شدن سن جنین توسط دکتر تاریخ و زمان انجام این تست به شما گفته خواهد شد.
 2. آمینوسنتز به صورت سرپایی انجام میشود. یعنی نیاز به بستری ندارد.
 3. برای انجام آمینوسنتز مادر نباید ناشتا باشد و باید یک صبحانه یا نهار خوب میل کرده باشد.
 4. قبل از انجام آمنیوسنتز فرم مخصوص و رضایت‌نامه امینوسنتز توسط زن و شوهر تکمیل می‌شود.
 5. زن و مرد باید به‌طور کامل از عوارض انجام آمینوسنتز (سقط‌جنین و پاره شدن کیسه آب) آگاهی کاملی داشته باشند.
 6. تخلیه مثانه قبل از انجام آمنیوسنتز الزامی است.
 7. آمینوسنتز در اتاق سونوگرافی انجام می‌شود.در زمان انجام این روش، پزشک معالج از مانیتور سونوگرافی که تصویری روشن از وضعیت جنین در رحم و نیز مایع آمنیوتیک ارائه می‌دهد، استفاده میکند.
 8. پس از ضد عفونی کردن پوست شکم، سوزن بسیار باریکی را از راه شکم به درون رحم زن باردار فرو برده.
 9. پزشک بدون آسیب به جنین، به میزان 20 تا 30 میلی‌ لیتر از مایع آمنیوتیک را بیرون می‌کشد.
 10. در تمام این مدت شما به پشت خوابیده و باید بی حرکت باشید .
 11. سپس محل ورود سوزن ، با گاز تمیز ، پانسمان می شود. این بخش از آمنیوسنتز تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. 
 12. وقتی سوزن وارد شکم می شود، ممکن است به مدت چند ثانیه احساس سوزش کنید. همچنین وقتی سوزن وارد رحم می شود نیز کمی احساس سوزش می کنید.
 13. مایع گرفته‌شده جهت بررسی ژنتیکی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
 14. نکته مهم : بعد از اینکه مایع کشیده شد به‌صورت سرنگ پر از مایع به شما داده می‌شود که به آزمایشگاه ببرید، نیاز به محیط گرم یا سرد ندارد.

 

آیا سوالی دارید و در لیست بالا نیست ؟ آن را از دکتر گرامی بپرسید در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.

نظرات مراجعین

تجربه مادران از خدمت آمینیوسنتز دکتر گرامی

اصلا رضایت ندارم از کارشون

من برای سونوگرافی غربالگری اول بارداری قبل عید بهشون مراجعه کردم با اینکه طرف قرارداد با بیمه تکمیلی من بودن تازه بعد از چندساعت انتظار برای نوبت به من گفتن که نسخه شما کامل نوشته نشده و باید حتما کالرداپلر هم نوشته میشده درنتیجه باید هزینه رو کامل بپردازید و بعد خودتون از بیمه پولش رو بگیرین یا اینکه بدین دکتر نسخه رو تصحیح کنه و قید کنه کالرداپلر هم حتما باید انجام بشه و بعد دوباره مراجعه کنین. من که اصلا تا اون موقع اطلاعی از اینکه کالرداپلر شریانهای رحمی چی هستش نداشتم و فکر میکردم حتما واجب هستش پس هزینه رو پرداخت کردم. بعدا که با دکترم صحبت کردم ایشون به من گفتن که من به عنوان پزشک متخصص (که اتفاقا استاد دانشگاه هستم) لزومی برای انجام کالرداپلر ندیده ام چطور یک مرکز سونوگرافی این تشخیص رو برای شما داده؟ و این یک چیز اضافه ای هستش که خود مرکز داره به زور روی پکیج غربالگریشون اضافه میکنه تا پول بیشتری بگیره و شما میبایستی بگی من نمیخام و فقط هرچی توی نسخه نوشته رو واسم انجام بده واین مثل این میمونه که دکتر به ازمایشگاه بگه فاکتور آ رو اندازه بگیر ازمایشگاه میگه ما همراه فاکتور آ باید فاکتور ب رو هم اندازه بگیریم تو نمیفهمی! خلاصه دکترم حاضر نشد برای من نسخه رو تصحیح کنه.
برای غربالگری دوم من حتی دکترم رو عوض کردم و دوباره که به مرکز الوند مراجعه کردم باز همون حرف قبلی رو بهم زدن و هرچی من گفتم که کالرداپلر نمیخام و شما دارین خدمات اضافه ای رو به زور تحمیل میکنین که نه دکترم و نه من نمیخواهیمش بهم گفتن که دکتر ما بدون کالرداپلر قبول نمیکنه شمایی که به کار دکتر ما احتیاج داری و این پول رو داری برای بچه ات خرج میکنی! بعد از کلی بحث کردن با منشی ها وقتی دیدم فایده نداره گفتم که ازشون به ۱۹۰ شکایت میکنم که بعد منشی به من زنگ زد و گفتش حالا خیلی معطل شدی بیا من میدم منشی کناری واست یه نسخه جدید با کالرداپلر بنویسه و پذیرش شو که دیگه من قبول نکردمو جای دیگه ای مراجعه کردم که دیگه این حرف رو که نسخه ات ناقصه یا اینکه برای تشخیص کالرداپلر حتما واجبه رو به من اصلا نزدن!!!

و اما راه حل: من با ۱۹۰ و معاونت درمان ایران که تماس گرفتم و مشکلم رو مطرح کردم گفتن که باید مطابق با نسخه پزشک معالج عمل کنند و اینکارشون تخلف محسوب میشه و شما میتونین ازشون شکایت کنین که کردم. حالا جالبش اینجاست که با وجود مراجعه بازرس و بخاطر اینکه کالرداپلر رو اضافه انجام دادن و تخلف کردن بایستی هزینه رو برگردونن با من تماس گرفتن و با وقاحت تمام اول که از خوبی و بزرگی دکتر گرامی برام گفتن که بهترین هستند و بعد گفتن که ما براتون که توضیح دادیم که باید حتما باشه و شما میتونستی نیایی به مرکز ما و بری جای دیگه ای!!!!!!!!!!! و حتی حاضرنبودن قبول کنن که کار اشتباهی رو دارن انجام میدن!!!! ولی خب پول کالرداپلر اضافه رو بهم برمیگردونن چون وزارت بهداشت زورشون کرده که برگردونن!!

متاسفانه این اتفاق نه فقط برای من بلکه برای همه کسانی که اونجا مراجعه میکنن میوفته چون خودم دیدم که به بقیه هم همین حرف رو میزدند. لطفا اگر برای شما هم این اتفاق افتاده ساده از کنارش نگذرین و حتما از طریق ۱۹۰ ازشون شکایت کنین تا به این راحتی نتونن زورگویی کنند و هرکاری که خودشون دوست داشتن به اسم کارعلمی انجام بدن که فقط هزینه اضافی واسه مریض خواهد داشت!

الهام محسنی
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی غربالگری
تیر 30, 1399

بهترین سونوگرافی غربالگری در تهران ، کلینیک الوند

من دیروز رفتم مرکز سونوگرافی الوند و پیش دکتر گرامی برای غربالگری
خداروشکر که همه چی خوب بود و ازهمه بهتر اخلاق فوق العاده جناب دکتر و کادر بسیار مودب خوش رفتار سونوگرافی الوند
واقعا ممنونم ازهمگی اونا🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

ناهید رمضانی
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی غربالگری
شهریور 15, 1398