سونوگرافی های روتین بارداری جهت ارزیابی تشخیص ساک بارداری، ضربان قلب جنین، سن جنین ، تعیین جنسیت جنین و هماتوم؛ سونوگرافی های غربالگری  جهت تشخیص مشکلات کروموزومی و … در بارداری مورد استفاده قرار می گیرد.

سونوگرافی های روتین بارداری چیست؟

مادران باردار پیش از اقدام به بارداری، یک سونوگرافی از رحم و تخمدان ها انجام می‎دهند تا درباره سالم بودن رحم از نظر زمان تخمک گذاری و باروری، وجود فیبروم ها یا پولیپ،کیست های تخمدانی و بسیاری از مشکلات رحم ارزیابی شود؛ در زمان بارداری بر حسب نیاز و شرایط، پزشک معالج درخواست سونوهای روتین و غربالگری را می دهد، معمولا سونوگرافی های ساده و روتین در دو زمان از جمله اوایل بارداری جهت رویت قلب، تخمین سن جنین، .. و در طی بارداری برای بررسی کلی جنین مورد بررسی قرار می‎گیرد.

مهم ترین سونوگرافی روتین بارداری، اولین سونوگرافی بارداری است که تشخیص بارداری در داخل رحم و عدم وجود بارداری خارج رحمی می‎باشد که از سطح شکم یا سونوگرافی ترانس واژینال نیز می‎توان در هفته چهار و نیم بارداری بعد از اولین روز آخرین قاعدگی قلب جنین را پیدا کرد و از فاصله نزدیک تری به قلب و رشد جنین نگاه کرد؛ همچنین این سونوگرافی مشخص کننده ی جنین یک قلو، دوقلو و یا بیشتر است.

تنها سونوگرافیست‌های ماهری که گواهینامه انجام این سونوگرافی را دارند، از عهده انجام دادنش برمی‌آیند. رخ دادن کوچکترین خطایی در انجام این سونوگرافی و تعیین بارداری در داخل رحم و عدم وجود بارداری خارج رحمی و همچنین تشخیص قلب جنین، نتیجه را تغییر داده و مادران و متخصصان را گمراه کند. به همین دلیل انجام این سونوگرافی، تنها در مراکز تخصصی که مجوز انجام سونوگرافی های تشخیصی دقیق مانند کلینیک هایی که دکتر گرامی در آن حضور دارند  انجام می‌گیرد.

چرا باید سونوگرافی های روتین بارداری را انجام داد؟

سونوگرافی های روتین بارداری، بنا به تشخیص پزشک معالج و معمولا برای تشخیص یا درمان موارد زیر درخواست می شود:

 

 • تعیین مشکلات رحمی که می‎توانند برای بارداری یا تولد مشکل ساز باشند، مانند: زمان تخمک گذاری و باروری، وجود فیبروم ها یا پولیپ،کیست های تخمدانی و …
 • تعیین اینکه جنین در محل صحیح خود در حال رشد باشد.
 • تعیین و تائید سن بارداری
 • تعیین تعداد جنین ها
 • تعیین رشد و تکامل طبیعی جنین
 • بررسی مجدد و دقیق سن بارداری
 • تعیین محل جفت
 • تعیین رشد و تکامل جنین
 • ارزیابی میزان مایع آمنیوتیک جنین

قبل از سونو روتین بارداری بدانید

بهترین زمان انجام سونوگرافی روتین بارداری

معمولا سونوگرافی های روتین بارداری در هر زمان از دوران بارداری با تشخیص پزشک متخصص  انجام می‎شود.

مضرات سونوگرافی های روتین بارداری چیست؟

در بررسی‌‌های به عمل آمده در حاملگی، سونوگرافی با عوارض جنینی همراه نبوده است؛ با این حال سونوگرافی باید توسط افراد مجرب که آموزش‌‌های تخصصی دیده‌‌اند، به انجام برسد.

همچنین انجام سونوگرافی برای هرگونه هدف غیر طبی مانند «عکسبرداری یادگاری از جنین» توصیه نمی‌‌شود.

آمادگی های لازم برای سونو های روتین بارداری چیست؟

این سونوگرافی ها نیاز به ناشتا بودن ندارد؛ مثانۀ شما برای انجام سونوگرافی های روتین که قبل از هفته دوازدهم انجام می‎شود باید پر باشد و از شما درخواست خواهد شد تا قبل از انجام آن به اندازۀ کافی آب بنوشید. اگر مثانۀ شما خیلی پر شده است و احساس درد دارید به متخصص سونوگرافی اطلاع دهید.
برای انجام سونوگرافی های روتین بعد از هفته دوازدهم نیازی به مثانه پر نمی‎باشد.

بهترین مرکز انجام سونوگرافی های روتین بارداری

تمام مراکزی که دکتر گرامی در آن حضور دارند با توجه بکارگیری تجهیزات پیشرفته و تجربه بسیار بالای دکتر گرامی دقیق ترین نتایج را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

هزینه انجام سونوگرافی های روتین بارداری

هزینه انجام آن بستگی به این که در کدام مرکز دولتی یا خصوصی انجام شود؛ هزینه متفاوت است.

با توجه به امکان تغییر تعرفه‎ها در هر سال ، برای اطلاع از قیمت دقیق  می‎توانید با هر یک از بهترین کلینیک های سونوگرافی تهران که دکتر گرامی در آن حضور دارند تماس بگیرید.

سوالات متدوال سونوگرافی های روتین بارداری و پاسخ دکتر گرامی

در زیر برخی ازسوالات متدوالی که مراجعین در خصوص این خدمت داشته اند آورده شده و پاسخ متناسب جناب آقای دکتر گرامی نیز آورده شده است

چند روش برای انجام سونوگرافی وجود دارد؟

 سونوگرافی به دو روش انجام می‎شود. یکی نوع معمول سونوگرافی که همان سونوگرافی ابدومینال یا شکمی است که از روی شکم انجام می شود و دیگری سونوگرافی واژینال که از داخل واژن و معمولا در شرایط خاصی صورت می گیرد.

اگر سونوگرافی های روتین بارداری بعلت اینکه دیابت دارم بیشتر باشد، خطرناک هست؟

خیر جای نگرانی نیست، سونوگرافی به دلیل اینکه از طریق امواج صوتی و نه اشعه انجام می شود بنابراین خطری برای جنین و مادر ندارد.

مراحل انجام سونوگرافی های روتین بارداری

 1. این سونوگرافی نیاز به ناشتا بودن ندارد.
 2. مثانۀ شما برای انجام سونوگرافی های روتین قبل از هفته دوازدهم باید پر باشد اما بعد از این هفته دیگر نیازی به مثانه پر نیست.
 3. لباس خود را بالا بزنید و کمربند دامن یا شلورتان را باز کنید.
 4. روی تخت دراز بکشید.
 5. به شکم شما ژل مالیده و متخصص سونوگرافی، دستگاه کوچکی به نام پروب سونوگرافی را روی شکم قرار می‌دهد و با حرکت آن، تصاویر کودک شما روی نمایشگر نشان داده می‌شود.
 6. متخصص،  محل قرارگیری جنین در رحم، ضربان قلب، سن، حجم مایع آمنیوتیک و دیگر فاکتورهای مورد نیاز را اندازه گیری می کند.
 7. پس از پایان سونوگرافی در صورتی‎که مثانه شما پر است، می‌توانید برای دفع ادرار به دستشویی بروید.
 8. سونوگرافی های روتین بارداری معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

 

آیا سوالی دارید و در لیست بالا نیست ؟ آن را از دکتر گرامی بپرسید در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.

نظرات مراجعین

تجربه مادران از خدمت آمینیوسنتز دکتر گرامی

من همه سونوگرافی هام رو پیش دکتر گرامی رفتم

من تمام سونو هامو پیش دکتر گرامی رفتم و میرم
هفته ۱۲ هم که برا غربالگری اول رفتم دکتر گرامی برا جنسیتش گفت چیزی نمیبینم به احتمال ۶۰ درصد دختره ولی بازم چیزی براش نخرید تا دفعه ی بعد مطمئن بشید.

هفته ی دیگ که هفته ۱۹ میشه بایدبرم آنومالی معلوم میشه درست گفته یانه

مامامری
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی NT,NB, سونوگرافی غربالگری
فروردین 7, 1399

عالی

من برای سونو nt مراجعه کردم. به شدت توصیه میکنم عالی و حرفه ای و کاملا مسلط. تنها یک گلایه که اصرار به داپلر در مراکز دارن که خوش آیند نیست.

پاسخ دکتر گرامی به کلایه مراجع:
سلام.
داپلر شریان های رحمی،برای پیشگویی احتمالی عوارض دوران بارداری مانند فشار خون بارداری و مسمومیت بارداری و …بسیار مهم است و گاهی با تشخیص درست و مصرف فقط یک آسپیرین میشود از این عوارض جلوگیری کرد.ضمنا به علت اکو سه ماهه اول (در کل دنیا فقط تعداد انگشت شماری انجام میدن)و در ایران فقط بنده انجام میدهم از کالر داپلر استفاده میشود

خانم شکری
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی NT,NB, سونوگرافی کالر داپلر
دی 10, 1399