سونوگرافی برست و آگزیلاری تصاویری با جزئیات از داخل سینه هاو زیربغل با هدف بررسی وجود یا عدم وجود توده و نوع آن، یک کیست (کیسه پر از مایع) یا یک توده جامد(توده سرطانی) را در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

سونوگرافی برست و آگزیلاری چیست؟

سونوگرافی پستان، تصاویریبا جزئیات از داخل پستان به جهت تشخیص وجود یا عدم وجود توده و نوع آن، یک کیست (کیسه پر از مایع) یا یک توده جامد(توده سرطانی) مورد بررسی قرار می‎گیرد. سونوگرافی سینه برخلاف رادیوگرافی و سی تی اسکن از اشعه استفاده نمی‎کند؛ بنابراین انجام این سونوگرافی در دوران بارداری و شیردهی خطری به همراه ندارد.در طی سونوگرافی پستان ممکن است که از تکنیک داپلر جهت ارزیابی جریان و عدم جریان خون در کیست های پستان استفاده شود. سونوگرافی پستان محل دقیق توده را به پزشک برای انجام نمونه برداری (بیوپسی) توسط سوزن نشان می‎دهد.

امروزه سرطان پستان یکی از شایعترین سرطان هـا و یک علت شایع مرگ و میر زنان در جهان است. بافت پستان در افراد جوان متراکم می باشـد معمولا پزشکان به منظور ارزیابی توده قابل لمس پستان انجام سونوگرافی را به ماموگرافی ترجیح می دهند و بـا افـزایش سـن بافت چربی به تدریج جایگزین بافت متراکم پستان می‎شود. اکثر توده ها در خانم های جوان کیست های خوش خیم و یا تجمعی از بافت غده ای نرمال می باشد. 

تنها سونوگرافیست‌های ماهری که گواهینامه انجام این سونوگرافی را دارند، از عهده انجام دادنش برمی‌آیند. تـشخیص زودهنگـام سـرطان پـستان هـدف نهـایی رادیولوژی است و نقش رادیولوژیست در این مرحله بـسیار حیاتی است. به همین دلیل انجام این سونوگرافی، تنها در مراکز تخصصی مانند کلینیک هایی که دکتر گرامی در آن حضور دارند  انجام می‌گیرد.

در مقابل ، اگر مشکلی در نتایج سونوگرافی دیده شود، تا زمان انجام یک تست تشخیصی (مثل نمونه برداری و بیوپسی سینه) ، نظر خاصی توسط پزشک داده نمی شود.

چرا باید سونوگرافی پستان و زیربغل را انجام داد؟

سونوگرافی پستان و زیربغل، بنا به تشخیص پزشک معالج و معمولا برای تشخیص یا درمان موارد زیر درخواست می شود:

 • کمک به تشخیص ناهنجاری های سینه دارای کیست جامد (توده سرطانی) و یا مایع(کیست خوش خیم) 
 • سونوگرافی کالرداپلر از پستان برای ارزیابی خون و ضایعات در پستان 

به طور کلی برای غربالگری سرطان پستان توصیه می شود که:

 •  از ۲۰ سالگی، انجام سونوگرافی پستان هر ۳ سال و از ۴۰ سالگی، انجام سونوگرافی پستان سالیانه  
 • از ۴۰ سالگی، انجام ماموگرافی سالیانه (ماموگرافی در سنین زیر ۲۵ سال و کسانی که بافت پستانی متراکمی دارند کاربردی ندارد.)
  در شرایط خاص همانند سابقه فامیلی سرطان پستان غربالگری متفاوت بوده و در چنین شرایطی پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد.

قبل از سونوگرافی پستان بدانید

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه

از ۲۰ سالگی، هر سه سال و از ۴۰ سالگی، به صورت سالیانه سونوگرافی پستان انجام می شود.   
  

مضرات سونوگرافی سینه چیست؟

سونوگرافی مانند سی تی اسکن و رادیوگرافی از اشعه X-ray استفاده نمی‎کند، بنابراین سونوگرافی روشی امن و بی خطر است و عارضه جانبی ندارد.

آمادگی های لازم برای سونوگرافی پستان چیست؟

در سونوگرافی سینه باید همیشه زیر بغل ها را هم بررسی نمود، لذا همیشه قبل از مراجعه سعی کنید دوش بگیرید و مراقب بهداشت، تعریق و بوی بد زیر بغل و ضایعات قارچی این ناحیه باشید.
برای انجام سونوگرافی دقیق، سینه های بیمار باید فاقد پوشش باشند. لذا سعی کنید خجالت نکشیده و خونسردی خود را حفظ کنید؛ زیرا اضطراب شما به پزشک شما نیز منتقل شده و نتایج سونوگرافی را دست خوش تغییر قرار می دهد.
همیشه نتایج سونوگرافی ها و ماموگرافی های قبلی خود را همراه داشته باشید.

بهترین مرکز انجام سونوگرافی پستان

تمام مراکزی که دکتر گرامی در آن حضور دارند با توجه بکارگیری تجهیزات پیشرفته و تجربه بسیار بالای دکتر گرامی دقیق ترین نتایج را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

هزینه انجام سونوگرافی پستان

هزینه انجام آن بستگی به این که در کدام مرکز دولتی یا خصوصی انجام شود؛ هزینه متفاوت است.

با توجه به امکان تغییر تعرفه‎ها در هر سال ، برای اطلاع از قیمت دقیق  می‎توانید با هر یک از بهترین کلینیک های سونوگرافی تهران که دکتر گرامی در آن حضور دارند تماس بگیرید.

سوالات متدوال سونوگرافی سینه ها و زیربغل و پاسخ دکتر گرامی

در زیر برخی ازسوالات متدوالی که مراجعین در خصوص این خدمت داشته اند آورده شده و پاسخ متناسب جناب آقای دکتر گرامی نیز آورده شده است

آیا سونوگرافی سینه درد دارد؟

سونوگرافی سینه بدون درد، سریع و به راحتی قابل تحمل است، پس از انجام سونوگرافی سینه فرد قادر به انجام ادامه فعالیت های روزمره خود می باشد.

علائم سرطان پستان چیست؟

توده های قابل لمس در پستان و در زیر بغل، ترشح نوک پستان (به صورت خونی و یا ترشحات سروزی)، تو رفتگی نوک پستان، التهاب پوست و نوک پستان، پوسته پوسته شدن، عدم تقارن و یا بزرگی پستان از علائم سرطان پستان می باشد. توده های سرطانی، توده هایی سفت تر، نا مرتب و محدود می باشند که در بافت پستان براحتی تکان نمی خورند. اگر حداقل یکی از علائم ذکر شده در فوق وجود داشته باشد، بدون اتلاف وقت می بایست به یک متخصص مراجعه نمود.

مراحل انجام سونوگرافی برست و آگزیلاری

 1. این سونوگرافی نیاز به ناشتا بودن ندارد.
 2. در سونوگرافی سینه باید همیشه زیر بغلها را هم بررسی نمود، لذا همیشه قبل از مراجعه سعی کنید تا دوش بگیرید و مراقب بهداشت، تعریق و بوی بد زیر بغل و ضایعات قارچی این ناحیه باشید.
 3. آگاهی داشته باشید که برای انجام سونوگرافی، از شما خواسته می‌شود که لباس مخصوص (گان) بپوشید.
 4. روی تخت دراز بکشید.
 5. به سینه ها و زیربغل شما ژل مالیده و متخصص سونوگرافی، دستگاه کوچکی به نام پروب سونوگرافی را روی سینه قرار می‌دهد و با حرکت آن، سونوگرافی را آغاز می‎کند.
 6. بعد از انجام تست ژل را پاک کنید. پزشک نتیجه را به شما می گوید و اگر نیاز به تست های بعدی باشد شما را مطلع می‎کند.
 7. این آزمایش معمولاً بین 20تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

 

آیا سوالی دارید و در لیست بالا نیست ؟ آن را از دکتر گرامی بپرسید در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.

نظرات مراجعین

تجربه مادران از خدمت آمینیوسنتز دکتر گرامی

از سونوگرافی دکتر گرامی رضایت کامل داشتم

من همه ی سونو هام طبق نظر پزشکم سونوگرافی الوند و دکتر گرامی انجام دادن خیلی با حوصله و اخلاق خوب کارشون انجام میدادن و جنسیت جنین در دوازده هفته و سه روز بهم گفتن منتظرم سونوی انومالی با ایشون انجام بدم

عالیه
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی NT,NB
فروردین 14, 1400

تا آخر عمر دعات میکنم

فقط اینو بگم که همه سونوگراف ها و جنین شناس و دکتر زنان مزخرف خودم گفتن سقط کن بچه ناهنجاره . ولی دکتر گرامی گفت والابلا من هیچ ناهنجاری تو جنین شما نمیبینم . بعد از توکل بخدا به حرفها و سونوگرافی های هرهفتم با دکتر ادامه دادم . حتی دکتر زنانم نیومد برای زایمانم چون معتقد بود با یه بچه ناهنجار مواجه میشه و بهانه آورد که نیاد گفت برو اورژانس دکتر کشیک .
بچه بدنیا اومد بدون کوچکترین ناهنجاری بدون کوچکترین علامت غیرعادی . الان ۱۱ ماهشه ماهه نازه راه میره و من همش میگم آخه کی میخواست تو نیایی بدنیا که انقد اصرار داشتن تو ناهنجاری !!!!
دکتر عزیز تو جون یه انسان رو نجات دادی و تا آخر عمرم مدیونتم

سمیرا بهراد
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی NT,NB, سونوگرافی ساده بارداری, سونوگرافی عمومی, سونوگرافی غربالگری
آبان 12, 1399