سونوگرافی رفلاکس گاستروزوفاژیال  (Gasteroesophageal Reflux) که به سونوگرافی معده نوزاد نیز شناخته می‌شود برای بررسی یکی از مشکلات شایع در اطفال و بخصوص شیرخواران یعنی ريفلاكس معده به مری (GER) با عبور محتويات معده به داخل مری و بيماری ريفلاكس معده به مری (GERD) توسط پزشکان معالج تجویز و توسط دکتر گرامی انجام می‌شود.

سونوگرافی رفلاکس نوزادان چیست؟

 سونوگرافی ریفلاکس( Gasteroesophageal Reflux Sonography )برای بررسی یکی از مشکلات شایع در اطفال و بخصوص شیرخواران بازگشت محتویات معده به مری می باشد؛ ريفلاكس معده به مری (GER) با عبور محتويات معده به داخل مری و بيماری ريفلاكس معده به مری (GERD) با علايم و مشكلات حاصل از برگشت محتويات معده مشخص می شود.

رفلاکس گاستروزوفاژیال زمانی اتفاق می‌افتد که اسفنکتر پایینی مری به طور کامل شکل نگرفته باشد و عضلات نتوانند از بازگشت محتویات معده به مری جلوگیری کنند، زمانی که محتویات معده وارد مری شد، نوزاد استفراغ کرده یا بالا می‌آورد؛ زمانی که اسفنکتر نوزاد به طور کامل شکل گرفت، از آن به بعد نباید دیگر بالا بیاورد، هرچه شیر رقیق تر باشد حالت رفلاکس بیشتر می‌گردد، بهتر است به نوزاد شیر غلیظ خورانده شود تا ریفلاکس او کمتر گردد.
اگر نوزاد به طور مستقیم و صاف خوابانده شود، بیشتر حالت رفلاکس پیدا می‌کند و حالت خفقان و نفس تنگی و خس خس و گاهی سرفه و گرفتگی بینی در او ایجاد می‌شود و در نتیجه کمتر می تواند بخورد، وزن او کمتر بالا می‌رود و رشد نوزاد به عقب می‌افتد، پس به نوزاد شیر کمتر اما به دفعات زیاد داده شود زیرا هنگامی که او زیاد شیر می‌خورد، از مری او بالا می آید و دچار استفراغ می‌شود.

بهترین کار برای جلوگیری از رفلاکس معده نوزادان این است که مادر به حالت نشسته به نوزاد خود شیر دهد و کنار او نخوابد، بینی او باز نگه داشته شود و پس از شیردادن بچه روی شانه مادر گذاشته شود و به آرامی با دست بر پشت او زده شود، همچنین تا 5 ماه اول نوزاد به شکلی خوابانده شود که سر او به سمت بالا و پاهایش پایین قرار گیرد.

تنها سونوگرافیست‌های ماهری که گواهینامه انجام اين سونوگرافی را دارند، از عهده انجام دادنش برمی‌آیند. به همین دلیل انجام این سونوگرافی، تنها در مراکز تخصصی که مجوز انجام این سونوگرافی مانند کلینیک‎های دکتر گرامی ؛  انجام می‌گیرد.

چرا باید سونوگرافی رفلاکس معده (GER) را انجام داد؟

‌سونوگرافی رفلاکس یا سونوگرافی معده نوزاد، بنا به تشخیص پزشک معالج و معمولا برای تشخیص یا درمان موارد زیر درخواست می‌شود:

 • ذات‌الریه: عفونت ریه 
 • گریه بیش از حد یا گریه کردن حین غذا خوردن
 • سرفه های مکرر
 • شیر نخوردن نوزاد، بستن دهان یا خفگی
 • عفونت های گوش مکرر
 • عدم وزن گیری نوزاد
 •  استفراغ در حین یا بعد از شیر خوردن یا مشکل بلع 
 • تحریک‌پذیری به خصوص پس از غذا خوردن
 •  اختلال در رشد و سوءتغذیه
 • مشکلات تنفسی در نوزاد (صدای شدید خس‌خس سینه در هنگام نفس کشیدن نوزاد)

قبل از سونوگرافی GER بدانید

بهترین زمان انجام سونوگرافی ریفلاکس نوزاد

زمان دقيق انجام سونوگرافی ریفلاکس، پس از تولد است. بهتر است در همان ماه های ابتدایی سونوگرافی انجام شود تا در صورت لزوم راهنمایی ها یا درمان لازم انجام شود.

مضرات سونوگرافی ریفلاکس نوزاد چیست؟

انجام سونوگرافي بدون اشعه بوده و براي نوزاد هيچ عوارضي ندارد.

آمادگی های لازم برای سونوگرافی ریفلاکس چیست؟

در سونوگرافی رفلاکس، مادر قبل از سونوگرافی به نوزاد خود شیر می دهد تا او را برای بررسی سونوگرافی معده و مری آماده کند. 

بهترین مرکز انجام سونوگرافی رفلاکس نوزاد

تمام مراکزی که دکتر گرامی در آن حضور دارند با توجه بکارگیری تجهیزات پیشرفته و تجربه بسیار بالای دکتر گرامی دقیق ترین نتایج را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

هزینه انجام سونوگرافی رفلاکس نوزاد

هزینه انجام آن بستگی به این که در کدام مرکز دولتی یا خصوصی انجام شود؛ هزینه متفاوت است.

با توجه به امکان تغییر تعرفه‎ها در هر سال ، برای اطلاع از قیمت دقیق  می‎توانید با هر یک از بهترین کلینیک های سونوگرافی تهران که دکتر گرامی در آن حضور دارند تماس بگیرید.

سوالات متدوال سونوگرافی ریفلاکس و پاسخ دکتر گرامی

در زیر برخی ازسوالات متدوالی که مراجعین در خصوص این خدمت داشته اند آورده شده و پاسخ متناسب جناب آقای دکتر گرامی نیز آورده شده است

رفلاکس معده در نوزادان چقدر شیوع دارد؟

رفلاکس در نوزادان بسیار شایع است. حدود نیمی از شیرخواران در سه ماهه اول پس از تولد چندین مرتبه در روز بالا می‌آورند. در برخی موارد، نوزادان تا سنین 12 تا 14 ماهگی به این عارضه مبتلا هستند.

اقدامات درمانی سونوگرافی رفلاکس معده چیست؟

درمان رفلاکس معده به علائم نوزاد و سن او بستگی داشته و شامل تغییرات غذایی و دارو درمانی یا انجام عمل‌های جراحی می‌شود.

مراحل انجام سونوگرافی رفلاکس معده

 1. مادر قبل از سونوگرافی به نوزاد شیر بدهد تا برای سونوگرافی آماده شود. 
 2. نوزاد را روی تخت بگذارید و لباس او را بالا بزنید.
 3. به شکم نوزاد شما ژل مالیده و متخصص سونوگرافی، دستگاه کوچکی به نام پروب سونوگرافی را روی شکم قرار می‌دهد و با حرکت آن، تصویر برداری آغاز می‌شود.
 4. متخصص،  به مدت 5 دقیقه اسفنکتر نوزاد و دیگر فاکتورهای مورد نیاز را اندازه گیری می کند.
 5. این سونوگرافی معمولاً بین 10 الی 15 دقیقه زمان می برد.

 

آیا سوالی دارید و در لیست بالا نیست ؟ آن را از دکتر گرامی بپرسید در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.

نظرات مراجعین

تجربه مادران از سونوگرافی‎های دکتر گرامی

gqxAGPHFpW

AFDKukSzXT

HYCSJyeUDM
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :دیگر انواع سونوگرافی, دیگر خدمات, سونوگرافی NT,NB, سونوگرافی NT,NB, سونوگرافی اکوی قلب جنین, سونوگرافی ساده بارداری, سونوگرافی عمومی, سونوگرافی غربالگری, سونوگرافی غربالگری سه ماه دوم, سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول, سونوگرافی کالر داپلر, سونوگرافی ندول تیروئید, گزارش تخصصی تصاویر ماموگرافی ، CT-SCAN , MRI و ..., نمونه برداری مایع آمنیوتیک ( آمینیوسنتز )
دی 15, 1402

bdJwnaWG

pXLhANulOgHayr

RuVTsGxpYcEy
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :دیگر انواع سونوگرافی, دیگر خدمات, سونوگرافی NT,NB, سونوگرافی NT,NB, سونوگرافی اکوی قلب جنین, سونوگرافی ساده بارداری, سونوگرافی عمومی, سونوگرافی غربالگری, سونوگرافی غربالگری سه ماه دوم, سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول, سونوگرافی کالر داپلر, سونوگرافی ندول تیروئید, گزارش تخصصی تصاویر ماموگرافی ، CT-SCAN , MRI و ..., نمونه برداری مایع آمنیوتیک ( آمینیوسنتز )
دی 18, 1402