دلایل رفلاکس معده در نوزادان چیست؟

by | 25 آبان 1402 | عمومی, مقالات | 0 comments

رفلاکس معده، یک وضعیت شایع در نوزادان است که در آن، محتویات معده به مری برمی‌گردند. این وضعیت، باعث سوزش دل، استفراغ و خفگی در نوزاد شود. تا به حال دلایل رفلاکس معده در نوزادان به طور کامل و دقیق مشخص نشده است. با این حال، عوامل مختلفی می‌تواند در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشند.

 سونوگرافی ریفلاکس معده جهت بررسی یکی از مشکلات شایع در اطفال و بخصوص شیرخواران موقع بازگشت محتویات معده به مری به کار می‌رود؛ ريفلاكس معده به مری (GER) با عبور محتويات معده به داخل مری و بيماری ريفلاكس معده به مری (GERD) با علايم و مشكلات حاصل از برگشت محتويات معده مشخص می شود.

از جمله دلایل رفلاکس معده در نوزادان شامل

 • عدم بلع صحیح: نوزادان تازه متولد شده، هنوز مهارت بلع را به طور کامل یاد نگرفته‌اند. این امر، باعث شود که مقداری از شیر یا غذای نوزاد، به مری برگردد.
 • ضعف دریچه تحتانی مری: دریچه اسفنکتر تحتانی مری، یک ماهیچه حلقوی است که در انتهای مری قرار دارد. این دریچه، باعث می‌شود که محتویات معده، از مری به سمت دهان برنگردد. ضعف این دریچه، یکی از دلایل رفلاکس معده در نوزادان است.
 • تغذیه سریع: تغذیه سریع، می‌تواند باعث شود که هوا همراه با شیر وارد معده نوزاد شود. این امر، می‌تواند باعث افزایش فشار در معده و رفلاکس معده شود.
 • رشد سریع دستگاه گوارش: دستگاه گوارش نوزادان، هنوز در حال رشد است. این امر، می‌تواند باعث شود که محتویات معده، به راحتی به مری برگردند.
 • برخی از بیماری‌ها: برخی از بیماری‌ها، مانند GERD (بیماری رفلاکس معده به مری)، باعث رفلاکس معده در نوزادان شوند.

علائم رفلاکس معده در نوزادان

علائم رفلاکس معده در نوزادان، به شرح زیر است:

 • سرفه مداوم
 • قورت دادن مکرر
 • استفراغ: استفراغ نوزادان مبتلا به رفلاکس معده، معمولاً بلافاصله پس از تغذیه یا در هنگام خواب رخ می‌دهد.
 • جیغ زدن یا گریه بیش از حد
 • ناراحتی یا درد در قفسه سینه
 • خفگی: یکی دیگر از علائم رفلاکس معده در نوزادان است. نوزادان مبتلا به رفلاکس معده، ممکن است هنگام تغذیه یا بعد از تغذیه، دچار خفگی شوند.
 • سوزش سر دل: سوزش سر دل، یکی دیگر از علائم رفلاکس معده در نوزادان است. نوزادان مبتلا به رفلاکس معده، ممکن است در هنگام شیردهی یا بعد از شیردهی، علائم سوزش سر دل مانند قرمزی و التهاب در اطراف دهان را نشان دهند.
 • قورت دادن هوا: قورت دادن هوا، یکی دیگر از علائم رفلاکس معده در نوزادان است. نوزادان مبتلا به رفلاکس معده، ممکن است هنگام تغذیه یا بعد از تغذیه، هوا قورت دهند.

اگر نوزاد شما علائم رفلاکس معده را نشان می‌دهد، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک، با معاینه نوزاد و بررسی علائم او، می‌تواند تشخیص دهد که آیا نوزاد دچار رفلاکس معده است یا خیر.

درمان رفلاکس معده در نوزادان

درمان رفلاکس معده در نوزادان، به شدت این وضعیت بستگی دارد. در برخی موارد، ممکن است نیازی به درمان نباشد و رفلاکس معده به خودی خود برطرف شود. در موارد دیگر، ممکن است نیاز به درمان دارویی یا جراحی باشد.

درمان‌های دارویی رفلاکس معده در نوزادان

داروهای مختلفی برای درمان رفلاکس معده در نوزادان استفاده می‌شوند. این داروها، می‌توانند به کاهش تولید اسید معده، کاهش بازگشت محتویات معده به مری، یا کاهش التهاب مری کمک کنند.

جراحی رفلاکس معده در نوزادان

جراحی، یک گزینه درمانی برای نوزادانی است که دچار رفلاکس معده شدید هستند یا درمان‌های دارویی برای آنها موثر نبوده است. در این جراحی، دریچه اسفنکتر تحتانی مری تقویت می‌شود تا از بازگشت محتویات معده به مری جلوگیری شود.

تنها سونوگرافیست‌های ماهری که گواهینامه انجام سونوگرافی رفلاکس معده نوزادان را دارند، از عهده انجام آن برمی‌آیند. لذا این سونوگرافی، تنها در مراکز تخصصی که مجوز انجام این سونوگرافی مانند کلینیک‌ هایی که دکتر گرامی در آن حضور دارد ؛  انجام می‌گیرد

مطلب مرتبط را بخوانید
پیچیدن بند ناف دور گردن جنین  | علت گره خوردن بند ناف دور گردن جنین

کلمات کلیدی

دیگر مقالات عمومی

زایمان بدون درد | با این روش از درد زایمان راحت می‌شوید!

زایمان بدون درد | با این روش از درد زایمان راحت می‌شوید!

زایمان اپیدورال (Epidural delivery) یک روش زایمان بدون درد است که اساس کار آن کاهش و کنترل درد زایمان است. ماده بی‌حسی اپیدورال از ناحیه کمر تزریق می‌شود تا درد زایمان طبیعی یا سزارین را کاهش دهد و مادر در طی فرایند زایمان دردی را احساس نکند.

اغلب مادران تمایل دارند در طول زایمان هوشیار باشند، اما درد زایمان طبیعی تصمیم آنها را تغییر می‌دهد. با وجود این زایمان یکی از لحظات شگفت‌انگیز اما استرس‌زا برای مادران است و اکثر زنان در طول بارداری به آن فکر می‌کنند.
در زایمان اپیدورال، مادر علی‌رغم بی‌حسی کامل، کاملاً هوشیار است، به همین دلیل به آن زایمان بدون درد گفته می‌شود.

علت خشکی پوست در بارداری | 6 روش درمان خشک شدن پوست در بارداری

علت خشکی پوست در بارداری | 6 روش درمان خشک شدن پوست در بارداری

در دوران بارداری به دلیل تحولات هورمون‌ها، تغییرات زیادی در بدن مادران باردار به وجود می‌آید. یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که مادران با آن مواجه می‌شوند، خشکی پوست در بارداری است. در این مقاله در مورد دلایل خشکی پوست صورت و بدن در بارداری را بررسی می‌کنیم. همچنین روش‌های درمان آن را معرفی می‌کنیم.

پزشکان چرا سونوگرافی شکم را تجویز می کنند؟

پزشکان چرا سونوگرافی شکم را تجویز می کنند؟

پزشک رادیولوژیست یا کسی که سونوگرافی را تجویز می‌کند با انجام سونوگرافی شکم می‌تواند اطلاعاتی از کبد، کلیه، طحال، غدد فوق کلیوی و عروق شکمی بدست بیاورد. با این وجود سونوگرافی شکم اطلاعات زیادی در مورد معده و روده‌ها به پزشک نمی‌دهد. از مهم‌ترین دلایلی که نشان می‌دهد پزشکان چرا سونوگرافی شکم را تجویز می کنند در ادامه آمده است.

دندان درد در بارداری | آیا کشیدن دندان در این دوران خطرناک است؟

دندان درد در بارداری | آیا کشیدن دندان در این دوران خطرناک است؟

کشیدن دندان در دوران بارداری می‌تواند تا حدودی خطرناک باشد. اگر باردار هستید با مطالعه این مقاله تا آخر از روش‌های کاهش و درمان دندان درد در بارداری و التهاب ناشی از آن مطلع می‌شوید. و اگر در مراحل قبل از بارداری هستید فرصت خوبی است که سلامت دندان‌هایتان را دوباره بررسی کنید تا در دوران بارداری با مشکل دندان‌درد روبرو نشوید.

بیماری کبد چرب را جدی بگیرید! | 4 علامت تشخیص کبد چرب

بیماری کبد چرب را جدی بگیرید! | 4 علامت تشخیص کبد چرب

کبد مانند یک فیلتر در مقابل مواد غذایی مضر که وارد بدن می‌شود عمل می‌کند. در صورتی که سطح چربی بدن بیشتر از 5 درصد شود، این عامل سلامت شما را به بیماری کبد چرب تهدید می‌کند. سبک زندگی و رژیم غذایی سالم اولین درمان برای بیماری کبد چرب است.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات وبسایت دکتر گرامی جایگزین مشاوره پزشکی نیست!

در تولید مطالب و مقالات وبسایت دکتر رضا گرامی، هدف اصلی اطلاع رسانی در جهت افزایش آگاهی شما عزیزان است. همواره همه تلاش و دقت ممکن را به کار می‌گیریم تا اطلاعات صحیح و قابل اعتماد، با هدف پاسخ گویی به نگرانی های شما و افزایش آگاهی شما ارائه شود.

با این حال، ممکن است برداشت اشتباه از بخش‌هایی از مطالب سایت باعث آسیب‌های روحی و جسمی به شما شود. لذا پیشنهاد می‌کنیم تنها با مطالعه مطالب و مقالات موجود (حتی در سایر فضاهای مجازی) اقدام به تصمیم‌گیری نکنید.

ضروری است در مواردی که امکان تشخیص درست ندارید، از مشاوره با یک پزشک متخصص مانند آقای دکتر رضا گرامی بهره ببرید. همچنین می‌توانید نظرات و سوالات خود را از طریق منوی مشاوره و یا نظرات سایت با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت به آنها پاسخ دهیم.