سونوگرافی غربالگری چیست و بهترین پزشک سونوگرافی آنومالی چه کسی است؟

بهترین سونوگرافی غربالگری
مرداد ۴, ۱۴۰۰
منتشر شده در معرفی خدمات

به هنگام بارداری، آزمایشات زیادی از مادر گرفته می­شود تا بتوان بهترین و دقیق­ترین اطلاعات را از وضعیت جنین به دست آورد. سونوگرافی یا فراصوت­نگاری غربالگری نیز از جمله این چنین معایناتی است که در هنگام بارداری و در دو مرحله انجام می­شود. انجام این سونوگرافی به ما کمک می­کند تا از ناهنجاری­ها و وضعیت­های غیرطبیعی جنین، پیش از تولد آگاه شویم. مرحله اول (هفته یازدهم تا چهاردهم بارداری) و مرحله دوم (هفته هجدهم تا بیست و یکم بارداری) غربالگری بسیاری از موارد غیر طبیعی را در جنین نشان می­دهند. در این مقاله با مراحل سونوگرافی غربالگری بیشتر آشنا می­شویم و بهترین سونوگرافی آنومالی در تهران را معرفی می­کنیم.

سونوگرافی NT

مرحله اول سونوگرافی غربالگری با نام سونوگرافی NT-NB شناخته می ­شود که معمولا بین هفته­ های یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می­شود (زمان ایده ­آل هفته دوازدهم است). در این مرحله ضخامت مایع پشت گردن جنین (NT) و استخوان بینی جنین  (NB)‌برای تخمین ریسک وجود اختلالات کروموزومی اندازه­گیری می­شود.

به طور معمول، اسکن سونوگرافی NT از طریق شکم به دست می­آید. اما در مواردی نیز ممکن است از روش واژینال برای انجام سونوگرافی استفاده شود.

در جلسه سونوگرافی NT، مسئول سونو ضخامت مایع پشت گردن جنین (nuchal translucency) را اندازه­گیری می­کند. ضخامت بیش از اندازه این مایع احتمال ایجاد ناهنجاری­های کروموزومی را افزایش می­دهد. در این جلسه مشخص می­شود که ریسک ایجاد ناهنجاری­ها و اختلالات کروموزومی مثل سندروم داون، سندوم ادواردز، و سندروم پاتو چه قدر است.

توجه داشته باشید که افزایش ضخامت مایع پشت گردن نشانگر ریسک ناهنجاری کروموزومی است، اما لزوما به این معنا نیست که کودک شما اختلال کروموزومی خاصی خواهد داشت. سونوگرافی NT تنها ریسک وجود ناهنجاری کروموزومی در جنین را نسبت به سایر جمعیت اندازه­گیری خواهد کرد.

مطلب مرتبط را بخوانید
روش های نوین غربالگری جنین و بررسی جنین با سونوگرافی در ایران

سونوگرافی آنومالی

مرحله دوم سونوگرافی غربالگری دریافت اسکن آنومالی است. در سونوگرافی آنومالی یک تصویر سیاه و سفید دوبعدی به دست می­آید که تصویر جنین در رحم را از کنار نشان می­دهد. این نوع از سونوگرافی بین هفته هجدهم تا بیست و یکم بارداری انجام می­شود تا جنین و رحم تحت توجه و دقت بیشتری قرار بگیرند. در این سونوگرافی می­توان مکان جفت را نیز به صورتی کلی تشخیص داد. هدف اصلی اسکن آنومالی پیدا کردن هر نوع مشکل خاص یا شرایط غیر طبیعی فیزیکی در جنین است. گرچه با این سونوگرافی می­توان خیلی از مشکلات را قبل از تولد یافت، اما تمام خطرات و مشکلاتی که جنین و کودک آینده را تهدید می­کنند نیز قابل تشخیص نیستند.

چرا سونوگرافی آنومالی باید انجام شود؟

گرچه اسکن آنومالی نمی­تواند تمام نابه­هنجاری­ها را در جنین تشخیص دهد، اما به متخصص، شکل کلی استخوان­ها، قلب، مغز، نخاع، صورت، کلیه­ها و بطن جنین را نشان می­دهد. در جلسه سونوگرافی آنومالی، وضعیت­های زیر تا درصد بالایی قابل تشخیص هستند:

آنانسفالی: رشد غیر­عادی مغز و استخوان­های جمجمه. متاسفانه جنین­هایی که این وضعیت را دارند، پس از تولد نمی­توانند برای مدت زیادی به زندگی ادامه دهند.

مهره شکاف یا اسپینا بیفیدا: نقص در تکامل نخاع جنین و وجود شکاف در ستون فقرات

لب­شکری یا لب شکافته: اتصال نادرست بخش­هایی از صورت، به خصوص لب، به هم

فتق دیافراگم: شکل­گیری ناقص دیافراگم جنین

گاستروشیزیس: نقص یا سوراخ در جدار شکم جنین

اگزومفالوس یا امفالوسل: تکامل و رشد برخی از ارگان­های جنین، مثل روده­ها و کبد، در خارج از شکم او.

مطلب مرتبط را بخوانید
تاثیر سونوگرافی هیپ بر سلامت نوزاد

مشکلات قلبی جدی

آگنز کلیوی: تکامل نیافتن کلیه­های جنین. متاسفانه جنین بدون کلیه نمی­تواند به زندگی خود ادامه دهد.

دیس­پلازی اسکلتی: رشد ناقص قفسه سینه و ریه­های جنین.

سندروم ادواردز: اختلال ژنتیکی کروموزومی که در آن یک کروموزوم 18 اضافی وجود دارد.

سندروم پاتو: اختلال ژنتیکی کروموزومی که در آن یک کروموزوم 13 اضاقی وجود دارد.

تصویر دوم

نحوه انجام اسکن آنومالی

به طور عادی در یک جلسه، از مادر درخواست خواهد شد که دراز بکشد و شکم خود را آزاد بگذارد. مسئول سونوگرافی روی شکم مادر ژل مخصوص را خواهد مالید و بعد دستگاه پروب را روی پوست شکم حرکت می­دهد. تصویر سونوگرافی روی یک صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. به طور عادی این معاینه حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید.

مطالب بالا خلاصه­ای بود از مراحل اول و دوم غربالگری جنین که به بررسی اختلالات و مشکلات فیزیکی جنین پیش از تولد او کمک بسیاری می­کند. به دلیل حساسیت بالای غربالگری و تاثیر زیاد آن بر آگاهی از سلامت جنین، پیشنهاد می­شود تنها از بهترین سونوگرافی آنومالی در تهران، که در ادامه معرفی می­شود، درخواست ارائه خدمات کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

معرفی بهترین سونوگرافی آنومالی در تهران

شما می­توانید با دریافت وقت از دکتر رضا گرامی، که به عنوان ارائه ­کننده بهترین خدمات سونوگرافی تهران شناخته می‌شوند، انواع خدمات سونوگرافی پیشرفته جنین مثل مراحل اول و دوم سونوگرافی غربالگری را دریافت کنید.

دکتر گرامی در کلینیک سونوگرافی الوند، بیمارستان کودکان تهران، و کلینیک میلاد غرب مشغول به انجام فعالیت هستند. بازخوردهای بسیار مثبت از جلسات ملاقات با دکتر گرامی، که می­توانید آن­ها را در سایت ایشان به آدرس drgerami.ir مشاهده کنید، نشانگر این امر است که بهترین سونوگرافی آنومالی در تهران توسط دکتر گرامی انجام می­شود.

مطلب مرتبط را بخوانید
پیچیدن بند ناف دور گردن جنین  | علت گره خوردن بند ناف دور گردن جنین

مطالب مرتبط

کاربرد اکوکاردیوگرافی قلب جنین | 6 مورد تجویز اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین

کاربرد اکوکاردیوگرافی قلب جنین | 6 مورد تجویز اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین

قلب جنین یکی از اعضای مهم در فرآیند تشکیل و رشد جنین است. کاربرد اکوکاردیوگرافی قلب جنین برای بررسی ساختار و عملکرد قلب فرزند شما به کار می‌رود. اکو قلب جنین معمولا در سه ماهه دوم یعنی بین هفته‌های هجدهم تا بیست و چهارم بارداری انجام می‌شود. اکوکاردیوگرافی قلب جنین...

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین  | علت گره خوردن بند ناف دور گردن جنین

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین  | علت گره خوردن بند ناف دور گردن جنین

پیچیدن بندناف به دور گردن جنین در دوران بارداری امری شایع است. تقریبا در 25 درصد بارداری‌ها امکان پیچیدگی بند ناف به دور گردن جنین وجود دارد. در بیشتر موارد پیچیدگی ناف دور گردن خطرناک نیست. مگر آنکه جریان خون جنین مختل شود. در این صورت نیاز است که با پزشک متخصص مراجعه کنید.

نظرات

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *