سونوهیستروگرافی نوعی روش سونوگرافی که در آن  سرم استریل از طریق دهانه رحم و با استفاده از وسیله ای پلاستیکی با نام کاتتر وارد رحم می شود و سونوگرافی انجام می‎شود

سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی یا هیستروسونوگرافی نوعی سونوگرافی ترانس واژینال می باشد که از انفوزیون نرمال سالین استفاده می شود.  بعد از اینکه مثانه خود را تخلیه کردید این تست انجام می گیرد. در این سونوگرافی پزشک از نوعی پروب مخصوص استفاده می نماید و بعد از وارد کردن به حفره رحمی و سپس تزریق نرمال سالین استریل با امواج سونوگرافی به بررسی ساختمانی رحم و ضمائم رحمی می پردازد. به سونوهیسترو سونوگرافی با انفوزیون سالین یا SIS گفته می شود که روش کم تهاجمی می باشد. بعضی اوقات ممکن است به همراه سونوهیستروگرافی سونوگرافی داپلر برای بررسی بیشتر انجام گردد.

چرا باید سونوهیستروگرافی انجام داد؟

سونوهیسترو ، بنا به تشخیص پزشک معالج و معمولا برای تشخیص یا درمان  موارد زیر درخواست می شود

1- خونریزی غیر طبیعی واژینال یا AUB که ممکن است به علل زیر مربوط باشد:

 • پولیپ
 • فیبروئید
 • اختلالات مادرزادی
 • توده و بدخیمی
 • آتروفی واژینال
 • چسبندگی واژینال

2- روش تکمیلی در بررسی علت ناباروری و سقط مکرر در صورت شک به اختلالات ساختمانی رحمی
3-اختلالات مادرزادی حفره ی رحم
4-ناهنجاری های حفره ی رحمی که در سونوگرافی واژینال مشاهده شده باشد
همچنین سونوگرافی داپلر برای هیستروگرافی به صورت تکمیلی در موارد زیر استفاده خواهد شد:

 • انسداد جریان خون همانند وجود لخته
 • بررسی جریان خون در پولیپ، توده ها و اختلالات
 • ساختمانی مادرزادی
 • آنوریسم و واریس لگنی

قبل از سونوهیستروگرافی بدانید

بهترین زمان انجام سونوهیسترو گرافی

بهترین زمان انجام هیستروسونو ۸-۱۲ روز بعد از شروع پریود می باشد.
در این زمان احتمال رخ دادن عفونت کمتر می شود. همچنین در این زمان اندومتر کمترین ضخامت را دارد و پزشک با دقت بیشتری می تواند اندومتر را بررسی نماید. اگر در زمان دیگری انجام شود ممکن است تغییرات ضخامت اندومتر که مربوط به سیکل فیزیولوژیک و طبیعی بدن می باشد با مواردی همانند پولیپ یا هایپرپلازی اندومتر اشتباه شود و جواب تصویربرداری به صورت کاذب مثبت شود.
اگر شما سیکل قاعدگی منظمی ندارید و نیاز به انجام سونوهیستروگرافی دارید نگران نباشید. در چنین مواردی ممکن است پزشک شما با تجویز دارویی (مدروکسی پروژسترون استات) به مدت ۱۰ روز حالتی شبیه به کورتاژ ایجاد کند که با توان با بالاترین دقت هیستروسونو را انجام داد

مضرات سونو هیسترو گرافی چیست ؟

کل فرایند سونوهیسترو گرافی سریع و بدون درد انجام می‏‎شود و معمولا به راحتی تحمل می‎شود. عوارض سونوهیسترو نادر و جزئی می باشد:

 • شکست در پایان سونوگرافی :
  معولا در افرادی که در دفعه اول نتوان سونوهیسترو را انجام داد با امتحان مجدد با موفقیت تصویر برداری انجام می شود.
 • درد لگن :
  این سونوگرافی درد ندارد و توسط افراد کمی ممکن است درد احساس شود. به طور کلی این درد اگر احساس شود بسیار کمتر از هیستروسکوپی می باشد.
 • حالت تهوع
 • تب

موارد منع انجام سونوهیستور

اگر باردار و یا دارای عفونت لگنی هستید ُ قبل از انجام موضوع را با پزشک معالج یا کلینیک دکتر گرامی مطرح کنید

آمادگی های لازم برای سونوهیستروگرافی چیست؟

انجام سونوهیسترو نیاز به هیچ آمادگی خاصی ندارد.

بهترین مرکز انجام سونوهیستروگرافی (سونوهیسترو)

تمام مراکزی که دکتر گرامی در آن حضور دارند با توجه بکارگیری تحهیزات پیشرفته و تجربه بسیار بالای دکتر گرامی دقیقترین نتایج را برای شما به ارمغان خواهد آورد

هزینه انجام سونوهیستروگرافی

هزینه انجام این سونوگرافی مطابق با تعرفه های مصوب وزارت بهداشت بوده و برای دارندگان بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی هزینه سونوگرافی با تعرفه بیمه محاسبه می‎گردد.
با توجه به امکان تغییر تعرفه‎ها در هر سال ، برای اطلاع از قیمت دقیق انواع سونوگرافی همانند این سونوگرافی می‎توانید با هر یکی از بهترین کلینیک های سونوگرافی تهران که دکتر گرامی در آن حضور دارند تماس بگیرید

سوالات متدوال سونو هیستورگرافی و پاسخ دکتر گرامی

در زیر برخی ازسوالات متدوالی که مراجعین در خصوص این خدمت داشته اند آورده شده و پاسخ متناسب جناب آقای دکتر گرامی نیز آورده شده است

سونو هسیتوگرافی برای چه کسانی لازم است ؟

پزشک شما در صورت نیاز به بررسی ساختار رحم و بافت آن ، هیستروسونوگرافی را توصیه می کند. از کاربرهای  این سونوگرافی می توان  انواع نتیجه گیری های برای آزمایش برای ناباروری تا تشخیص علت خونریزی رحم نام برد

آیا هیسترو سونوگرافی درد دارد ؟

 

اگر چه ممکن است در زمان انجام سونوهیسترو گرافی احساس ناخوش آیند ( مانند احساسی که در زمان تست پاپ اسمیر دارید )و مقداری احساس درد شکم در زمانی تزریق محصوص Salin داشته باشید ، غالب افراد اظهار داشته اند که هیچ دردی احساس نکرده اند.

مراحل انجام سونوهیستور گرافی

 1. قبل از انجام سونو هیستروگرام ، پزشک معاینه آزمایش بارداری را انجام می دهد. در صورتی که باردار هستید یا یک اختلال التهابی لگن را تجربه می کنید ، نباید سونوهیستروگرام داشته باشید.
 2. سونو هیستروگرام معمولاً زمانی انجام می شود که شما پریود نباشید و یا دچار خونریزی واژن نشده باشید. هر دوی اینها می توانند بر اینکه پزشک شما چگونه می تواند لایه رحم را ببیند ، تأثیر بگذارد.
  بهتر است هیستروسونوگرافی یک هفته پس از پریودی انجام شود تا از خطر عفونت جلوگیری شود. در این زمان در چرخه قاعدگی آندومتر در نازکترین حالت خود قرار دارد که بهترین زمان برای تعیین میزان طبیعی بودن آندومتر است. البته بسته به علائم و منشاء مشکوک آنها ، زمان سونو ممکن است متفاوت باشد.
 3. لباس راحت و گشاد بپوشید. شاید لازم باشد که کلیه لباس ها و جواهرات خود را قبل از انجام سونوگرافی دربیاورید .ممکن است از شما خواسته شود در طول عملیات گان جراحی بپوشید.
 4. قبل از تست ،آمادگی خاصی لازم نیست. ممکن است به شما توصیه شود کمی قبل از عمل داروی بدون نسخه مصرف کنید تا هرگونه ناراحتی احتمالی را به حداقل برسانید.
 5. از شما خواسته می شود قبل از آزمایش مثانه خود را خالی کنید. شما روی یک میز معاینه یا تخت خواب خواهید نشست. پزشک شما ممکن است ابتدا معاینه لگن را انجام دهد تا درد یا احتمال عفونت را بررسی کند.

آیا سوالی دارید و در لیست بالا نیست ؟ آن را از دکتر گرامی بپرسید در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.