سونوگرافی‌ غربالگری‌ اول یا سونوگرافی NT-NB ، از  هفته یازدهم تا سیزدهم بارداری توسط متخصص سونوگرافی غربالگری با اندازه‌گیری ضخامت مایع پشت گردن جنین واستخوان بینی جنین برای بررسی احتمال اختلالات کروموزومی انجام می‌شود. دکتر گرامی بهترین متخصص سونوگرافی غربالکری اول  در تهران با پیشرفته ترین دستگاه در چند کلینیک به مراجعین محترم خدمات خود را ارایه می‌نماید

امتیاز مراجعین به این خدمت
(4/5)

سونوگرافی غربالگری اول
هفته ۱۲

سونوگرافی غربالگری مرحله اول یا سونو هفته ۱۲ تا ۱۳ چیست؟

سونوگرافی غربالگری مرحله اول یا سونوگرافی NT و NB؛ مخفف Nuchal Translucency از هفته 11 تا 13 بعلاوه 6 روز بارداری انجام می‌شود كه بهترين زمان انجام آن هفته دوازدهم بارداری می باشد ؛ غربالگري مرحله اول با بررسی مراحل آزمایشگاهی و سونوگرافی مادران باردار را از یکسری سندرم ها و نقایص جنینی (نه همه ی نقایص) غربال کرده و آن ها را در گروه های کم خطر یا پر خطر قرار مي دهد .

هدف اصلی غربالگری بارداری تعیین خطر ابتلای جنین به 3 سندرم (داون – ادواردز – پاتو) و نقایص لوله ی عصبی (NTDs) می باشد. سونوگرافی NT در کنار آزمایش خون غربالگری، احتمال ابتلای جنین به اختلالات کروموزومی را بررسی می‌کند و در صورت وجود احتمال بالا، پزشک برای تشخیص قطعی، آزمایش‌هایی مانند CVS را تجویز خواهد کرد.

تنها سونوگرافیست‌های ماهری که گواهینامه انجام اين سونوگرافی را دارند، از عهده انجام دادنش برمی‌آیند. رخ دادن کوچکترین خطایی در انجام این سونوگرافی و تعیین عدد NT می‌تواند نتیجه غربالگری را تغییر داده و مادران و متخصصان را گمراه کند. به همین دلیل انجام این سونوگرافی، تنها در مراکز تخصصی که مجوز انجام تست‌های غربالگری مانند کلینیک هایی که دکتر گرامی در آن حضور دارند  انجام می‌گیرد.

در مقابل ، اگر مشکلی در نتایج غربالگری دیده شود، تا زمان انجام یک تست تشخیصی (مثل نمونه برداری و تست آمنیوسنتز ) ، نظر خاصی توسط پزشک داده نمی شود.

چرا باید سونوگرافی غربالگری مرحله اول را انجام داد؟

سونوگرافي غربالگری اول ، بنا به تشخیص پزشک معالج و معمولا برای تشخیص یا درمان موارد زیر درخواست می شود:

1- تشخیص ابتلا به 3سندرم، از جمله:

 • سندرم داون (تریزومی 21)
 • سندرم ادواردز (تریزومی 18)
 • سندرم پاتو (تریزومی 13)

2- تشخیص نقص‌های لولۀ عصبی (NTDs)

غربالگری طبیعی، هیچ ضمانتی نمی کند که جنین شما کاملا طبیعی و سالم به دنیا بیاید. چون یک سری از نقایص، اصلا در حیطه ی آزمایش غربالگری در بارداری نیست . مثل شکاف کام و …

غربالگری، تشخیص نیست .فقط مشخص می‎کند که کدام مادر پر خطر است و نیاز دارد که بررسی شود .

همچنین غربالگري مرحله اول به صورت تکمیلی در موارد زیر استفاده خواهد شد:

برآورد خطر بیماری ایکتیوزیس (ichthyosis) با پایین بودن سطح استریول
برآورد خطر بیماری SLOS با پایین بودن سطح استریول
برآورد احتمال ابتلای مادر به مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی) با افزایش inhibin-A و B-HCG و AFP و کاهش استریول و PAPP-A

آنچه باید قبل از سونوگرافی غربالگری اول بدانید

بهترین زمان انجام سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول

معمولا سونوگرافی غربالگری مرحله اول NT-NB در هفته‌ 11 هفته الی 13 هفته و 6 روز بارداری  انجام می‌شود و بهترین زمان انجام این سونوگرافی 12 هفتگی می باشد.

ضرر و مشکلات سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول چیست؟

در بررسی‌‌های به عمل آمده در حاملگی، سونوگرافی با عوارض جنینی همراه نبوده است؛ با این حال سونوگرافی باید توسط افراد مجرب و افرادی که در زمینه تشخیص اختلالات جنینی و تکنیک‌‌های لازم برای پرهیز از تماس بیش از حد جنین با سونوگرافی، آموزش‌‌های تخصصی دیده‌‌اند، به انجام برسد.

همچنین انجام سونوگرافی برای هرگونه هدف غیر طبی مانند «عکسبرداری یادگاری از جنین» توصیه نمی‌‌شود.

آمادگی عای لازم برای سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول چیست؟

این سونوگرافی نیاز به ناشتا بودن ندارد; مادر باید یک صبحانه کامل و مقوی میل نماید. مثانۀ شما برای انجام سونوگرافی NT باید پر باشد و از شما درخواست خواهد شد تا قبل از انجام آن به اندازۀ کافی آب بنوشید. اگر مثانۀ شما خیلی پر شده است و احساس درد دارید به متخصص سونوگرافی اطلاع دهید.
بهتر است قبل از انجام این سونوگرافی برای حرکت و پوزیشن خوب در جنین برای اندازه‌گیری NT چند قدم راه برود و مایعات شیرین میل کند.

بهترین مرکز سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول در تهران کجاست؟

تمام مراکزی که دکتر گرامی در آن حضور دارند با توجه بکارگیری تجهیزات پیشرفته و تجربه بسیار بالای دکتر گرامی دقیق ترین نتایج را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

هزینه انجام سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول چقدر است؟

هزینه انجام آن بستگی به این که در کدام مرکز دولتی یا خصوصی انجام شود؛ هزینه متفاوت است.

یک هزینه هم آزمایشگاه به‌طور جداگانه برای انجام آزمایش غربالگری از بیمار دریافت می‌کند.

با توجه به امکان تغییر تعرفه‎ها در هر سال ، برای اطلاع از قیمت دقیق  می‎توانید با هر یک از بهترین کلینیک های سونوگرافی تهران که دکتر گرامی در آن حضور دارند تماس بگیرید.

سوالات متدوال سونوگرافی  غربالگری اول و پاسخ دکتر گرامی

در زیر برخی ازسوالات متدوالی که مراجعین در خصوص این خدمت داشته اند آورده شده و پاسخ متناسب جناب آقای دکتر گرامی نیز آورده شده است

بعد از انجام سونوگرافی غربالگری اول چه توصیه ای می کنید؟

بعد از انجام سونوگرافی جهت پیگیری انجام آزمایش این غربالگری به یک آزمایشگاه معتبر مراجعه و کنید؛ سپس هر دو نتیجه سونوگرافی و آزمایش خود را نزد پزشک متخصص خود ببرید.

در سونوگرافی غربالگری چه عددی نرمال است ؟

معمولاً اگر سونوگرافی NT با دقت انجام شود؛ در صورتی که عدد NT کمتر از ۲/۵ باشد، طبیعی است. در صورتی که مقدار NT بیشتر از ۲/۵ باشد نیاز به پیگیری‌های بیشتری دارد؛ البته دقت کنید زیاد بودن عدد NT دلیل بر مشکل دار بودن جنین نیست.

مراحل سونوگرافی غربالگری توسط دکتر گرامی

 1. این سونوگرافی نیاز به ناشتا بودن ندارد; مادر باید یک صبحانه کامل و مقوی میل نماید.
 2. مثانۀ شما برای انجام سونوگرافی NT باید پر باشد.
 3. لباس خود را بالا بزنید و کمربند دامن یا شلورتان را باز کنید.
 4. به پشت یا به پهلو روی تخت دراز بکشید.
 5. به شکم شما ژل مالیده و متخصص سونوگرافی، دستگاه کوچکی به نام پروب سونوگرافی را روی شکم قرار می‌دهد و با حرکت آن، تصاویر کودک شما روی نمایشگر نشان داده می‌شود.
 6. متخصص، ضخامت مایع پشت گردن جنین (NT) و استخوان بینی جنین  (NB)‌ را اندازه گیری می کند.
 7. پس از پایان سونوگرافی می‌توانید برای دفع ادرار به دستشویی بروید.
 8. این آزمایش معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

 

آیا سوالی دارید و در لیست بالا نیست ؟ آن را از دکتر گرامی بپرسید در اسرع وقت پاسخ داده خواهد شد.

نظرات مراجعین

تجربه مادران از سونوگرافی غربالگری اول با دکتر گرامی

سونوگرافی دکتر گرامی

خداروشکر دکتر گرامی بااخلاق و ماهر هستن. دیروز سونوگرافی nt انجام دادم که شکرخدا گفتن همه چی خوبه و حتی جنسیت جنین رو دختر تشخیص دادن اونم با قاطعیت کامل
واقعا ممنونم

فاطمه امیری
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی NT,NB
آبان 26, 1399

از سونوگرافی دکتر گرامی رضایت کامل داشتم

من همه ی سونو هام طبق نظر پزشکم سونوگرافی الوند و دکتر گرامی انجام دادن خیلی با حوصله و اخلاق خوب کارشون انجام میدادن و جنسیت جنین در دوازده هفته و سه روز بهم گفتن منتظرم سونوی انومالی با ایشون انجام بدم

عالیه
رضایت از خدمت :
خدمات دریافتی :سونوگرافی NT,NB
فروردین 14, 1400