دیگر مقالات عمومی

فواید ورزش در دوران بارداری | 4 ورزش شگفت‌انگیز در دوران بارداری

فواید ورزش در دوران بارداری | 4 ورزش شگفت‌انگیز در دوران بارداری

به عنوان والدینی که منتظر مسافر دلبندشان هستند، باید شما و همسرتان توصیه‌ها و نکات بسیاری در مورد درمان‌های خانگی برای یک سفر بارداری سالم دریافت کنید! مطمئنا خودتان هم اهمیت فواید ورزش کردن را در دوران بارداری می‌دانید. اما در اینجا نکات و مواردی را در مورد فواید ورزش در دوران بارداری برای شما یادآور می‌شویم که شاید در مورد آنها مطلع نباشید و آنها در سلامت خودتان و جنین‌تان می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی اسکن کی است؟ |  نتیجه آن چه چیزی را نشان می دهد

بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی اسکن کی است؟ |  نتیجه آن چه چیزی را نشان می دهد

سونوگرافی آنومالی در چه زمانی باید انجام شود؟ تا هفته چندم بارداری می‌توان سونو آنومالی را انجام داد؟ بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی کی است؟ این‌ها همه سوالاتی است که برای مادران باردار پیش‌ می‌آید و ضروری است که در مورد آن بدانید. برای جواب این سوالات و سوالات مشابه این مقاله را از دست ندهید!

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین  | علت گره خوردن بند ناف دور گردن جنین

۲۸ بهمن ۱۴۰۲ | 0 comments

فهرست مطالب

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین در دوران بارداری امری شایع است. تقریبا بین 25 تا 30 درصد بارداری‌ها امکان پیچیدگی بند ناف به دور گردن جنین وجود دارد. در بیشتر موارد پیچیدگی ناف دور گردن خطرناک نیست. مگر آنکه جریان خون جنین مختل شود. در این صورت نیاز است که با پزشک متخصص مراجعه کنید.

تشخیص پیچیدن بند ناف دور گردن جنین

با توجه به حرکاتی که جنین در رحم مادر دارد، پیچیدن بند ناف دور گردن جنین در طی بارداری قابل پیش‌بینی است. اگر شما نگران این موضوع شدید، پزشک با تجویز سونوگرافی داپلر، معاینه و بررسی نتایج سونوگرافی می‌تواند تشخیص خود را در مورد سلامت جنین بیان می‌کند. 

پیچیدن بند ناف دور گردن جنین معمولا در اواخر دوران بارداری ایجاد می‌شود.

👈 سونوگرافی داپلر 👉 یکی از روش‌های تصویربرداری برای بررسی جریان خون در رگ‌های خونی و یکی از راه‌های مطمئن جهت تشخیص پیچیدن بند ناف دور گردن جنین است.

در واقع با استفاده از سونوگرافی داپلر می‌توان عروق بندناف را بررسی و در صورتی که جریان خون مختل نشده باشد، برای جنین خطری در پی نخواهد داشت.

دکتر رضا گرامی | بهترین متخصص اکو قلب جنین در تهران

dr. Reza Gerami | دکتر رضا گرامی

دکتر رضا گرامی متخصص اکوکاردیوگرافی قلب جنین و انواع سونوگرافی‌های پیشرفته با بیش از یک دهه فعالیت و ارائه خدمت به هموطنان عزیز، آماده انجام سونوگرافی‌های تخصصی به شما عزیزان است.

برای مشاهده مراکزی که دکتر گرامی در آن مشغول به فعالیت است، می‌توانید به این آدرس مراجعه نمائید: مراکز ارائه خدمات سونوگرافی و اکو قلب جنین

جهت ثبت نوبت اینترنتی انواع خدمات سونوگرافی می‌توانید به مراکزی که دکتر گرامی در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند، مراجعه نمائید. برای دریافت نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به این آدرس مراجعه نمایید و به صورت اینترنتی نوبت سونوگرافی ثبت نمائید:

مطلب مرتبط را بخوانید
مصرف زعفران در بارداری | 4 خاصیت مفید زعفران

👈 ثبت نوبت دهی سونوگرافی 👉

اهمیت بررسی پیچیدن بند ناف دور گردن جنین

خطر پیچیدن بند ناف در اواخر دوران بارداری مادر، برای سلامت جنین بسیار اهمیت دارد. در صورتی که پیچیدگی بند ناف دور گردن جنین محکم باشد و جریان خون در بندناف مختل شود، منجر به اختلال در رشد جنین می‌شود.

طبق بررسی‌هایی که از طریق سونوگرافی‌هایی مانند سنوگرافی داپلر انجام می‌شود، اگر جریان خون بندناف جنین طبیعی و نرمال باشد، خطری جنین را تهدید نمی‌کند. در صورتی که جریان خون مختل شود، ضروری‌ است معاینات و مداخلات پزشکی انجام شود.

Fetal heart abnormalities | ناهنجاری های قلب جنین | دکتر رضا گرامی - متخصص سونوگرافی‌های پیشرفته و اکو قلب جنین

علت گره خوردن بند ناف دور گردن جنین

اگرچه در اکثر بارداری‌ها گره خوردن بند ناف دور گردن جنین، خطر جدی برای سلامت جنین و مادر ایجاد نمی‌کند ولی بررسی و دانستن علت گره خوردن بند ناف دور گردن جنین خالی از لطف نیست.

معمولا در مواردی از بارداری که جثه جنین کوچک است و یا طول بند ناف بنا به دلایلی بلند است، امکان پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین بیشتر می‌شود. همچنین در بارداری‌ دوقلوهای همسان امکان بروز این عارضه بالاست.

عوارض پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین

همان‌طور که گفته شد پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین در صورتی که منجر به شرایط وخیمی نشود، خطرناک نیست.

اگر بند ناف دور گردن نوزاد در جریان خون اختلال ایجاد کند، در هنگام زایمان صورت نوزاد به رنگ تیره می‌شود و گاها در ناحیه سفیدی چشم خون‌ریزی مشاهده می‌شود. در حالت‌های نادر ممکن است پیچیدگی بند ناف جنین دور گردن باعث مرده به دنیا آمده جنین شود.

مطلب مرتبط را بخوانید
کارهای ممنوعه در دوران بارداری | 6 کاری که نباید در این دوران انجام دهید!
عوارض پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین | دکتر رضا گرامی

خطرات پیچیدن بند ناف دور گردن جنین

در بیشتر موارد پیچیدن بند ناف دور گردن جنین خطری برای جنین و مادر ندارد. تنها در در مواقعی که بند ناف به صورت شدید و محکم دور گردن جنین پیچیده‌شود، سلامتی جنین و شرایط زایمان را به خطر می‌اندازد.

درمان پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

به طور کلی درمان خاصی برای درمان پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین وجود ندارد. بهترین عملی که می‌توانید انجام دهید انجام سونوگرافی و احتیاط در زمان زایمان است.

پزشک با مشاهده نتایج سونوگرافی داپلر می‌تواند از وضعیت جنین برای موقع زایمان اطمینان حاصل کند.

برای درمان این مشکل باید در موقع زایمان، فشردگی بند ناف دور گردن جنین را کاهش داد. معمولا بند ناف در هنگام زایمان به راحتی از روی سر نوزاد قابل رد کردن است.

خلاصه

بند ناف جنین وظیفه انتقال مواد غذایی و اکسیژن به آن را دارد. اگر پیچیدن بند ناف دور گردن جنین باعث خون‌رسانی و تاثیر در رشد جنین شود منجر به زایمان به صورت سزارین خواهد شد.

💡 سوالات متداول در مورد پیچیدن بند ناف دور گردن جنین

علت پیچیدن بند ناف دور گردن جنین چیست؟

علت پیچیدن بند ناف دور گردن جنین | دکتر رضا گرامی

معمولا در مواردی از بارداری که جثه جنین کوچک است و یا طول بند ناف بنا به دلایلی بلند است، امکان پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین بیشتر می‌شود. همچنین در بارداری‌ دوقلوهای همسان امکان بروز این عارضه بالاست.

از چند ماهگی بند ناف دور گردن جنین می پیچد؟

معمولا در هفته‌های پایانی بارداری این مسئله بیشتر مشاهده می‌شود. کمتر شدن تحرکات جنین می‌‏تواند نشان دهنده بروز مشکل گره خوردن بند ناف باشد.

مطلب مرتبط را بخوانید
دلایل رفلاکس معده در نوزادان چیست؟

درمان پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین چیست؟

درمان پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین | دکتر رضا گرامی

بهترین کاری که باید انجام دهید سونوگرافی‌های روتین بارداری مانند سونوگرافی داپلر و همچنین احتیاط در زمان زایمان است.
پزشک با مشاهده نتایج سونوگرافی داپلر می‌تواند از وضعیت جنین در موقع زایمان اطمینان حاصل کند.

کلمات کلیدی

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *