دیگر مقالات عمومی

فواید ورزش در دوران بارداری | 4 ورزش شگفت‌انگیز در دوران بارداری

فواید ورزش در دوران بارداری | 4 ورزش شگفت‌انگیز در دوران بارداری

به عنوان والدینی که منتظر مسافر دلبندشان هستند، باید شما و همسرتان توصیه‌ها و نکات بسیاری در مورد درمان‌های خانگی برای یک سفر بارداری سالم دریافت کنید! مطمئنا خودتان هم اهمیت فواید ورزش کردن را در دوران بارداری می‌دانید. اما در اینجا نکات و مواردی را در مورد فواید ورزش در دوران بارداری برای شما یادآور می‌شویم که شاید در مورد آنها مطلع نباشید و آنها در سلامت خودتان و جنین‌تان می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی اسکن کی است؟ |  نتیجه آن چه چیزی را نشان می دهد

بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی اسکن کی است؟ |  نتیجه آن چه چیزی را نشان می دهد

سونوگرافی آنومالی در چه زمانی باید انجام شود؟ تا هفته چندم بارداری می‌توان سونو آنومالی را انجام داد؟ بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی کی است؟ این‌ها همه سوالاتی است که برای مادران باردار پیش‌ می‌آید و ضروری است که در مورد آن بدانید. برای جواب این سوالات و سوالات مشابه این مقاله را از دست ندهید!

مواردی که در سونوگرافی آنومالی اسکن بررسی می شود | آنچه که باید در مورد سونو آنومالی بدانید

۲۰ بهمن ۱۴۰۲ | 0 comments

فهرست مطالب

از جمله مواردی که در سونوگرافی آنومالی اسکن بررسی می شود ساختار و آناتومی اعضای جنین است. سونوگرافی آنومالی یکی از سونوگرافی‌های غربالگری است که با انجام دادن آن پزشک متخصص می‌تواند مشکلات و اختلالات جسمی جنین را تشخیص داد. هدف از انجام این سونوگرافی تشخیص سندرم‌ها و نقایص جنین است.

👈 ثبت نوبت اینترنتی سونوگرافی اسکن آنومالی👉

سونوگرافی آنومالی اسکن چیست؟

در سونوگرافی آنومالی اسکن (که با عنوان‌های اسکن آنومالی جنین یا آنومالی اسکن بارداری نیز شناخته می‌شود) اعضای بدن جنین به صورت دقیق و توجه به جزئیات بررسی و تحلیل می‌شود. در صورتی که ناهنجاری و اختلالی در بدن جنین وجود داشته باشد در این سونوگرافی با احتمال بالایی قابل تشخیص است.

علاوه بر بررسی ساختار بدن جنین موارد دیگری مانند رشد جنین، وضعیت قرارگیری جفت، چسبندگی غیر طبیعی جفت، وضعیت طول دهانه رحم و مقاومت شریان‌های (رگ‌ها) رحمی از طریق سونوگرافی آنومالی اسکن بررسی می‌شود.

با انجام دادن سونوگرافی آنومالی اطلاعات زیادی از وضعیت سلامت جنین و مادر به دست می‌آید. در سونو آنومالی اسکن به صورت کلی از سر جنین تا اندام‌های تحتانی به صورت توجه به جزئیات بررسی و ارزیابی می‌شود.

بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی اسکن

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی اسکن بین هفته‌های 18 تا 22 بارداری است. اگرچه انجام این سونوگرافی از هفته 16 تا 28 باداری قابل انجام است اما بهترین زمان انجام آن بین هفته‌های 18 تا 22 است. برای مطالعه بیشتر درباره‌ی بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی این مقاله را دنبال کنید:

بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی

دکتر رضا گرامی | متخصص اکو قلب جنین و انواع سونوگرافی‌های پیشرفته

مواردی که در سونوگرافی آنومالی اسکن بررسی می شود

تقریبا تا 90 درصد می‌توان نسبت به اطلاعاتی که از طریق سونوگرافی آنومالی اسکن بدست می‌آید اطمینان کرد. زیرا جنین به صورت پیوسته در حال رشد و تکامل هست و برخی آنومالی‌ها در سنین مختلف بارداری قابل تشخیص هستند. پس پیشنهاد می‌کنیم این آزمایش را در هفته‌های 25 بارداری دوباره تکرار نمائید تا از صحت و سلامت جنین‌تان آسوده خیال باشید.

مطلب مرتبط را بخوانید
بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی اسکن کی است؟ |  نتیجه آن چه چیزی را نشان می دهد

مثلا در قسمت سر جنین به بررسی ساختار استخوان جمجمه، یک‌پارچگی استخوان، عدم وجود نقص طبیعی در استخوان، عدم بیرون زدگی غیرطبیعی پرده‌ها و مغز از استخوان تحت بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. همچنین از مواردی که در آنومالی اسکن بررسی می‌شود وضعیت کلی مغز جنین، وضعیت فاصله بین نیم‌کره‌های مغز که از طریق پرده میانی به دو قسمت تقسیم می‌شود. در ادامه شیارها و شکاف‌های مغز بررسی می‌شوند. هنچنین وضعیت مخچه، شکل مخچه و اندازه آن ارزیابی می‌شود. یکی دیگر از مواردی که اندازه‌گیری می‌شود، دور سر جنین است.

مواردی که در سونوگرافی آنومالی اسکن بررسی می شود | دکتر رضا گرامی - بهترین متخصص سونوگرافی آنومالی اسکن در تهران

در بررسی شکم به دیاگرام، سایز و محل قرارگیری معده، کیسه صفرا، طحال و کبد پرداخته می‌شود. همچنین وضعیت روده‌ها، کلیه‌ها، مثانه، محل اتصال بند ناف به جداره شکم.

امتداد دست با استخوان ساعد و امتداد کف پا با استخوان ساق پا مورد توجه قرار می‌گیرد و به صورت کلی نباید انحرافی مشاهده شود. در برخی از موارد به اشتباه انحراف دست یا پا به خاطر موقعیت قرارگیری جنین در رحم تشخیص داده می‌شود.

در قسمت میانی بدن جنین ستون فقرات، وضعیت مهره‌ها، امتداد مهره‌ها، عدم وجود زاویه غیرطبیعی، سلامت و یک‌پارچگی پوست روی مهره‌ها، وجود استخوان دنبالچه یا همان ساکروم ارزیابی می‌شود.

در بخش صورت جنین کاسه چشم، فاصله بین دو کاسه چشم وضعیت قرارگیری چانه و وضعیت لب و شکاف آن، وضعیت بینی، طول استخوان بینی و سوراخ‌های آن بررسی می‌شود. در سونوگرافی آنومالی اسکن بررسی وضعیت جنین به‌شدت ضروری است. در سونوگرافی NT دیدن یا ندیدن استخوان بینی اهمیت دارد. در حالی که در سونو آنومالی اسکن علاوه بر روئیت استخوان بینی، اندازه و شکل آن نیز مهم است.

مطلب مرتبط را بخوانید
هیستروسونوگرافی چیست؟

در قسمت قفسه سینه به بررسی دنده‌ها، ریه‌ها، قرارگیری قلب در قفسه سینه و عروق، وجود یا عدم وجود مایع دور قلب و دور ریه پرداخته می‌شود. مباحث مربوط به جزئیات قلب در سونوگرافی اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام می‌شود. برای مطالعه بیشتر در مورد کاربردهای اکوکاردیوگرافی قلب جنین این مقاله را بخوانید: کاربرد اکوکاردیوگرافی قلب جنین

دکتر رضا گرامی | بهترین متخصص سونوگرافی آنومالی اسکن در تهران

دکتر رضا گرامی متخصص سونوگرافی آنومالی اسکن و انواع سونوگرافی‌های پیشرفته با بیش از یک دهه فعالیت و ارائه خدمت به هموطنان عزیز، آماده انجام سونوگرافی‌های تخصصی به شما عزیزان است.

برای مشاهده مراکزی که دکتر گرامی در آن مشغول به فعالیت است، می‌توانید به این آدرس مراجعه نمائید: مراکز ارائه خدمات سونوگرافی

جهت ثبت نوبت اینترنتی انواع خدمات سونوگرافی می‌توانید به مراکزی که دکتر گرامی در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند، مراجعه نمائید. برای دریافت نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به این آدرس مراجعه نمایید و به صورت اینترنتی نوبت سونوگرافی اقدام نمائید:

👈 ثبت نوبت‌دهی سونوگرافی آنومالی (اینترنتی)👉

dr. Reza Gerami | دکتر رضا گرامی

برای مطالعه بیشتر در مواردی که در سونوگرافی آنومالی اسکن بررسی می شود می‌توانید این مقاله را دنبال کنید: What is the 20-week ultrasound | اسکن آنومالی یا غربالگری جنین

کلمات کلیدی

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *