دیگر مقالات عمومی

دلایل رفلاکس معده در نوزادان چیست؟

دلایل رفلاکس معده در نوزادان چیست؟

رفلاکس معده، یک وضعیت شایع در نوزادان است که در آن، محتویات معده به مری برمی‌گردند. این وضعیت، باعث سوزش دل، استفراغ و خفگی در نوزاد شود. تا به حال دلایل رفلاکس معده در نوزادان به طور کامل و دقیق مشخص نشده است. با این حال، عوامل مختلفی می‌تواند در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشند.

ناهنجاری تنه واحد شریانی یا common trunk قلب جنین چیست

ناهنجاری تنه واحد شریانی یا common trunk قلب جنین چیست

تنه واحد شریانی یا common trunk یکی از ناهنجاری های شدید قلب جنین است که علاوه بر اختلال ساختاری قلب و عروق بزرگباید حتما آمنیو سنتز هم برایشان انجام دهیم که حداقل مطمئن باشیم که فقط قلب مشکل دارد و ناهنجاری ژنتیکی وجود ندارد.

سونوگرافی واژینال چیست و همه آن چیزی که باید در باره آن بدانید

۲۱ اسفند ۱۳۹۹ | 2 comments

فهرست مطالب

سونوگرافی‎واژینال ( Vaginal ultrasonography‎)، یک روش تشخیصی با استفاده از تصویر برداری التراسونیک است از واژن است که برای بررسی دقیق‌تر اندام های درون حفرهٔ لگن به کار می‌رود و بیشتر از سونوگرافی شکمی اطلاعات به پزشک می‌دهد. این نوع سونوگرافی به عنوان سونوگرافی ترنس واژینال هم نامیده می‌شود، زیرا امواج فراصوتی در سراسر دیوارهٔ واژن برای بررسی بافت‌های اطراف واژن آن نیز می‌پردازند. سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی داخلی رحم (Endovaginal ultrasound) یک روش تصویربرداری از داخل رحم بیماران است. در واقع سونوگرافی داخلی واژن، نوعی از سونوگرافی لگن است که پزشک با فرو بردن پروب در واژن بیمار، به بررسی اندام‌های تولید مثل زنانه شامل رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، گردن رحم و مهبل می‌پردازد.

همه آنچیزی که دباره سونوگرافی واژینال بدایند

پاسخ به سوالات متداول در خصوص سونوگرافی واژینال

سونوگرافی رحم چیست؟

سونوگرافی رحم و تخمدان برای بررسی و اندازه‌گیری اندام‌های داخل لگن است. در سونوگرافی رحم بیماری‌های رحم از جمله کیست تخمدان، سرطان رحم و … شناسایی می‌شود. سونوگرافی رحم به دو صورت شکمی و ترانس واژینال (TVS) انجام می‌گیرد. به طور کلی از سونوگرافی واژن می‌توان اطلاعات دقیق‌تری در مورد آناتومی رحم و مشکلات آن بدست آورد. همچنین سونوگرافی رحم در زمان بارداری نیز باید انجام ‌شود. در هفته‌های اول بارداری، سونوگرافی واژینال ارجحیت دارد و در دوره‌های دوم و سوم انواع سونوگرافی شکمی انجام می‌گردد. در سونوگرافی با استفاده از امواج فراصوت از اندام‌های داخلی بدن تصویربرداری می‌شود. امواج فراصوت هیچ ضرری برای بدن ندارند و به کمک آن‌ها می‌توان بیماری‌های بسیاری را تشخیص داد.

تفاوت سونوگرافی‎واژینال با سونوگرافی‎شکمی چیست؟

فرق سونوگرافی واژینال با شکمی در نحوه انجام تصویربرداری است. برخلاف سونوگرافی رایج شکم و لگن که پروب دستگاه روی بدن بیمار قرار می‌گیرد، در سونوگرافی واژینال رادیولوژیست، پروب دستگاه را حدود 5 الی 8 سانتی‌متر وارد کانال واژن می‌کند. پروب واژینال با سایر پروب‌های سونوگرافی تفاوت دارد و میله‌ای شکل است. در واقع سونوگرافی ترانس واژینال (Transvaginal) یک معاینه داخلی از راه واژن است. کل این پروسه تصویربرداری حدود 15 الی 30 دقیقه طول می‌کشد.

سونوگرافی‎واژینال و در چه مواردی انجام می‎شود؟

برای انجام سونوگرافی واژینال دلایلی متعددی وجود دارد. باید به این نکته توجه داشت که سقط جنین در سه ماهه اول بارداری یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به درمانگاه‌های زنان است. سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی محصولات حاملگی و خونریزی‌های واژینال بسیار مفید است. معمولا پزشک در مواردی نظیر سقط جنین، خونریزی‌های بدون علت از واژن، ناباروری، درد و عفونت لگن، تشخیص کیست و فیبروم، سرطان اندام‌های تناسلی، بارداری‌های خارج رحمی و بررسی وضعیت قرارگیری IUD از سونوگرافی واژینال استفاده می‌کند.

چه اندام‌هایی در سونوگرافی واژینال قابل بررسی است

از سونوگرافی واژن با برای بررسی وضعیت و بیماری های اندام های داخلی زنان به شرح زیر استفاده می شود
واژن
دهانه رحم
رحم
تخمدانها
لوله های فالوپ یا لوه های رحم

آیا سونوگرافی واژینال برای دختربچه و دختران جوان و مجرد انجام می شود ؟

بنا به دلایل متعدد اقلیمی و پزشکی سونوگرافی واژینال برای دختران کوچک ، دختران جوان یا مجرد در ایران و بسیاری از نقاط دنیا انجام نمی‌شود. در موارد خاص که نتوان به کمک سونوگرافی شکمی مشکل را شناسایی کرد، به جای سونوی داخل واژن، سونوگرافی رکتال یا سونوگرافی از راه مقعد انجام می‌شود.

مراحل انجام و روش و توضیحات انجام سونوگرافی چیست

بیمار ابتدا باید دراز بکشد و پاهایش را راحت جمع کند، به شکلی که کف پاهایش روی تخت قرار بگیرد. سپس روی سر پروب دستگاه یک کاندوم کشیده شده و بعد آن را با ژل مخصوص آغشته می‌کنند. سپس آن را وارد واژن می‌کنند. این پروب امواج صوتی‌ای تولید می‌کند که تصاویر رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را به پزشک می‌دهد ، در این نوع سونوگرافی مثانه باید خالی باشد و هیچ گونه دردی نیز ندارد.

آمادگی‌ لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

برای انجام سونوگرافی داخل واژینال به آمادگی خاصی نیاز نیست. معمولا بیمار پس از ورود به اتاق سونوگرافی، لباس پایین تنه خود را در می‌آورد و روپوش مخصوص سونوگرافی را می‌پوشد. سونوگرافی TVS ممکن است با مثانه پر یا خالی انجام گیرد. این موضوع به دستورالعمل پزشک معالج بستگی دارد اما معمولا آزمون تصویربرداری داخل واژن با مثانه خالی انجام می‌گیرد. در صورتی که بیمار در دوره قاعدگی یا لکه بینی قرار دارد و از تامپون یا نوار بهداشتی استفاده می‎کند، باید قبل از انجام سونوگرافی واژینال آن‌ها را بردارد.

چند روز قبل از سونوگرافی واژینال نباید رباطه جنسی داشت ؟

نزدیکی قبل از سونوگرافی واژینال مشکلی ایجاد نمی‌کند. زوجی که تمایل به بارداری دارند باید در روز‌های سیکل تماس جنسی داشته باشند و اسپرم داخل واژن ریخته شود؛ به همین دلیل رابطه جنسی قبل از سونوگرافی واژینال سبب ایجاد اختلالی در فرآیند آن نمی‌شود.

اندازه ( طول و قطر پروب سونوگرافی واژینال )

پروب سونوگرافی واژینال قطری نزدیم به یک تا یک و نیم سانتری متر و طولی حدود 20 سانتی متر دارد که بسته به اندام مورد نیاز برای بررسی از 4 تا 5 سانتی متر و بیشتر وارد واژن خواهد شد

آیا سونوگرافی واژینال درد دارد؟

در حین سونوگرافی، پزشک پروب واژینال را داخل رحم به آرامی می‌چرخاند تا تصویر کامل‌تری از فضای داخلی رحم ایجاد شود. در واقع پزشک متخصص تصویربرداری (رادیولوژیست) با حرکت دادن پروب واژینال، قسمت‌های مختلف و اندام‌های واقع در ناحیه لگن بیمار را مشاهده و بررسی می‌کند. در حین سونوگرافی واژینال، ممکن است بیمار احساس درد داشته باشد که این درد با بیرون آوردن پروب به پایان می‌رسد. میزان این درد با درد ناشی از انجام تست پاپ اسمیر برابری می‌کند. اگر این درد بعد از اتمام سونوی واژینال به پایان نرسد باید حتما پزشک را مطلع کرد.

عوارض سونوگرافی و علائم بیمار پس از سونوگرافی واژن

تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر خطرناک بودن سونوگرافی داخل رحم ارائه نشده است. با توجه به اینکه در سونوگرافی از امواج فراصوت برای تصویربرداری استفاده می‌شود، هیچ ضرری برای مادر و جنین در بر ندارد.
در برخی مواقع با در نظر گرفتن علائم و نشانه‌های بیماری، قبل از اقدام به آزمون سونوگرافی واژینال، سونوگرافی شکم یا لگن انجام می‌گیرد. در صورتی که با انجام سونوگرافی ترانس واژینال، پزشک قادر به ایجاد تصویر واضح نشده باشد، ممکن است از بیمار درخواست کند تا سونوگرافی را مجددا تکرار کند.

آیا احتمال دارد سونوگرافی واژینال باعث ایدز شود ؟

سونوگرافی واژینال باعث ایدز نمی‌شود زیرا سونوگرافیست دستکش و کاندوم پروب واژینال را بعد از هر بیمار تعویض می‌شود و احتمال انتقال ویروس ایدز (HIV) یا ویروس‌های دیگر وجود ندا

موارد ضروری که در در آن باید از سونوگرافی واژینال استفاده کرد

انجام این نوع سونوگرافی که توسط رادیولوژیست در موارد زیر ضروری‌تر است:

 • کیست تخمدان
 • وجود تومور در تخمدان یا رحم
 • وجود فیبروئیدها
 • بررسی دقیق‌تر واژن و دهانهٔ رحم و تخمدان‌ها در برخی بیماران با مشکل سرطان پستان

سونوگرافی واژینال در دوران بارداری

سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی داخل واژن در دوران بارداری نیز انجام خواهد شد. برخی موارد مورد بررسی در دوران بارداری شامل موارد زیر است

کنترل ضربان قلب جنین
تشخیص احتمال سقط جنین
تایید حاملگی در مراحل اولیه بارداری
شناسایی علت خونریزی در دوران بارداری
بررسی جفت در وضعیت‌های پیچیده حاملگی
بررسی دقیق بارداری‌های دوقلویی و چند قلویی
بررسی تغییرات دهانه رحم در موارد سقط جنین یا زایمان زودرس
بررسی حاملگی خارج رحمی (در این حالت جنین خارج از رحم و معمولا در لوله‌های فالوپ قرار می‌گیرد)

جمع بندی

انواع سونوگرافی در بارداری برای اطمینان از سلامت مادر و جنین انجام می‌شود. سونوگرافی ترانس واژینال، روشی بسیار امن و یکی از سونوگرافی هایی است که خطری برای مادر و جنین ندارد. پس با خیال راحت می‌توانید آن را انجام دهید. نگرانی خیلی از خانمها از این سونوگرافی، درد جزئی است که بخاطر وارد کردن دستگاه به واژن انجام می‌شود. اما درد بعد از تمام شدن زمان سونوگرافی از بین می‌رود. برای اینکه در هنگام انجام سونو، درد و خونریزی نداشته باشید، بهتر است یک پزشک باتجربه برای انجام سونوگرافی واژینال انتخاب کنید. پس قبل از اینکه برای سونوگرافی ترانس واژینال اقدام کنید، سعی کنید وقت زیادی برای انتخاب پزشک متخصص بگذارید.

مطلب مرتبط را بخوانید
جنسیت جنین

کلمات کلیدی

2 Comments

 1. روح اله عبیداوی

  سونوگرافی را با کد تامین و بیمه سلامت ذکر کنید جهت انجام دادن یا نوشتن بیمه برای مراجعه کنندگان محترم

  Reply
 2. مهشاد

  با سلام
  من یک سوال خیلی مهم از شما دارم و خواهش میکنم منو‌ راهنمایی کنید ۱۰ روز پیش دکتر زنان از من تست پاپسمیر گرفتن و در لابیای کوجیک زگیل تناسلی دیدن و ب این حال سونوگرافی داخلی انجام داد و کمی طولانی امروز گفتند جواب پاپ منفی ولی گردنه واژن پر از زگیل من الان اضطراب دارم که چرا ایشون با اینکه متوجه شدند منو سونوگرافی داخلی کردند؟ آیا را انتقال به داخل رحم با این کار وجود دارد؟ خواهش میکنم جواب منو بدهید .

  Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *