دیگر مقالات عمومی

دلایل رفلاکس معده در نوزادان چیست؟

دلایل رفلاکس معده در نوزادان چیست؟

رفلاکس معده، یک وضعیت شایع در نوزادان است که در آن، محتویات معده به مری برمی‌گردند. این وضعیت، باعث سوزش دل، استفراغ و خفگی در نوزاد شود. تا به حال دلایل رفلاکس معده در نوزادان به طور کامل و دقیق مشخص نشده است. با این حال، عوامل مختلفی می‌تواند در ایجاد این وضعیت نقش داشته باشند.

ناهنجاری تنه واحد شریانی یا common trunk قلب جنین چیست

ناهنجاری تنه واحد شریانی یا common trunk قلب جنین چیست

تنه واحد شریانی یا common trunk یکی از ناهنجاری های شدید قلب جنین است که علاوه بر اختلال ساختاری قلب و عروق بزرگباید حتما آمنیو سنتز هم برایشان انجام دهیم که حداقل مطمئن باشیم که فقط قلب مشکل دارد و ناهنجاری ژنتیکی وجود ندارد.

هیستروسونوگرافی چیست؟

۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | 0 comments

فهرست مطالب

سونوگرافی هیسترو یکی از روش های دقیق سونوگرافی رحم و لگن است که برای تشخیص مشکلات رحم و لگن از جمله ضخیم بودن لایه آندومتر رحم، چسبندگی رحم و انواع ناهنجاری ها و مخصوصا مسائل مربوط به ناباروری و سقط جنین در زنان کاربرد دارد؛ البته استفاده از این روش بستگی به نظر پزشک و میزان مشکل بیمار دارد.

در هیستروسونوگرافی متخصص راديولوژی ابتدا یک سونوگرافي ترانس وا‍ژينال ساده انجام می دهد سپس اسپکولوم (وسیله ای برای معاینه) داخل واژن قرار می گیرد که واژن را باز نگهدارد، سپس یک لوله ی باریک در واژن و در ابتدای گردن رحم قرار می گیرد، اسپکولوم خارج می شود و پروب سونوگرافی با یک پوشش بهداشتی مانند کاندوم پوشیده شده دوباره وارد واژن می شود، یک مایع استریل شده به آرامی از لوله عبور می کند و بعد از اینکه رحم از مایع پر شد،عکس هایی از رحم و درون آستر آن تشکیل می شود.اگر تست برای ارزیابی لوله های فالوپ انجام شود، مایع حاوی حباب درون رحم قرار می گیرد. حباب ها مایع را برای مشاهده کردن مناسب تر می کنند. مسیر حرکت مایع در لوله های فالوپ از طریق سونوگرافی مشخص می شود.
این روش بین روزهای 7 تا 11 از چرخه قاعدگی انجام مي شود، مدت زمان انجام این سونوگرافی تخصصی تقریبا بین 15 تا 20 دقیقه است.

دلايل انجام سونوگرافي هيستروگرام به شرح زير است:

  • چسبندگی آندومتر یا زخم
  • تشخیص رشدهای غیر طبیعی، شامل فیبروم های رحمی یا پولیپ
  • سقط جنین
  • آتروفی آندومتر
  • نقص مادرزادی
  • ضایعات بدخیم
  • بررسی شکل رحم

این سونوگرافی بسیار بی خطر است به گونه ای که بسیاری از زنان بعد از انجام هیستروسونوگرافی، به راحتی به فعالیت های روزمزه خود می پردازند. روش هیستروسونوگرافی معمولا برای خانم هایی که دچار ناراحتی های لگنی و یا التهاب در این ناحیه هستند؛ تجویز نمی شود، این روش در صورتی برای این بیماران استفاده می شود که بیماری کاملا تحت کنترل باشد و پیش از انجام هیستروسونوگرافی از آنتی بیوتیک استفاده می کنند. چنانچه بعد از انجام سونوهیستروگرافی برخی از علائم مانند گرفتگی، لکه بینی و خونریزی جزیی یا ترشح واژن داشتید، توصیه می شود تا قطع ترشحات و بازگشت به حالت طبیعی، از نزدیکی خودداری کنید و همچنین در صورتی که پس از هیستروسونوگرافی، هر گونه خونریزی غیرطبیعی، تب یا درد دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

مطلب مرتبط را بخوانید
انواع جفت در زمان بارداری

تفاوت ها و شباهت های سونوهیستروگرافی و عکس هیستروسالپنگوگرافی

عکس رنگی رحم نوعی روش تصویر برداری با اشعه ایکس می باشد که در صورت شک به اختلالات ساختاری و ناهنجاری های رحم و لوله های رحمی در زمان ناباروری انجام می شود. هیستروسالپنگوگرافی معمولا اولین قدم ارزیابی در چنین مواردی می باشد؛ سونوهیسترو نوعی سونوگرافی می باشد که از امواج صوتی برای ارزیابی رحم و اندومتر استفاده می شود که همانند عکس رنگی رحم نوعی روش تصویربرداری از رحم می باشد با این تفاوت که از امواج صوتی استفاده می کند و هیچ خطری ندارد.

بهترین مرکز انجام سونوهیستروگرافی

بهترین و کامل ترین مرکز تخصصی سونوگرافی تشخیصی سلامت جنین و سونوگرافی تشخیصی ناباروری زنان در تهران توسط آقای دکتر رضا گرامی، با بروزترین دستگاه های سونوگرافی و نازلترین قیمت ها خدمت شما مردم گرامی خدمات رسانی می نماید، برای اطلاع از قیمت دقیق این سونوگرافی می توانید با مراکزی که دکتر گرامی در آن حضور دارند تماس حاصل فرمائید.

کلمات کلیدی

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. هیستروسونوگرافی – کلینیک ارمغان - […] سونوگرافی هیسترو یکی از روش های دقیق سونوگرافی رحم و لگن است که برای تشخیص مشکلات رحم و لگن از…

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *