درباره سونوگرافی شکم و لگن

15 مهر 1399تخصصی, مقالات0 comments

فهرست مقاله

دیگر مقالات تخصصی

ناهنجاری تنه واحد شریانی یا common trunk قلب جنین چیست

ناهنجاری تنه واحد شریانی یا common trunk قلب جنین چیست

تنه واحد شریانی یا common trunk یکی از ناهنجاری های شدید قلب جنین است که علاوه بر اختلال ساختاری قلب و عروق بزرگباید حتما آمنیو سنتز هم برایشان انجام دهیم که حداقل مطمئن باشیم که فقط قلب مشکل دارد و ناهنجاری ژنتیکی وجود ندارد.

کلمات کلیدی

سونوگرافی شکم و لگن جهت بررسی و چکاب بیماران توسط پزشک معالج تجویز می شود که به بررسی اندام های بدن از جمله کبد، کیسه صفرا ، طحال، پانکراس و کلیه ها می پردازد.

سونوگرافی برخی احشاء شکمی (کبد، کیسه صفرا، کلیه ها، طحال، لوزالمعده، آپاندیس، غدد فوق کلیوی و غدد لنفاوی عمق شکم ) احشاء لگنی (مثانه، رحم، تخمدان وپروستات) در این گروه قرار دارند. بخش های شکم از بالا به پایین؛ کبد و کیسه صفرا زیر دیافراگم در سمت راست، طحال در سمت چپ زیر دیافراگم و معده در وسط و بالای شکم قرار دارد . قسمت پایین این نقاط کلیه ها هستند که درطرفین و پهلوها قرار گرفته و مسیر مجاری ادراری تا لگن و مثانه پیش رفته اند، پانکراس در زیر معده و خط وسط قرار دارند. فضای لگن ( لگن در آقایان پروستات و در خانم ها تخمدان و رحم) شامل مثانه است که هم در بانوان و هم در آقایان مشترک است؛ قرار دارد . تمامی موارد ذکر شده در سونوگرافی مورد بررسی واقع می شوند. بررسی سونوگرافی رحم و تخمدان از طریق سونوگرافی ترانس واژینال و بررسی پروستات از طریق سونوگرافی ترانس رکتال دقت بسیار بالاتری نسبت به سونوگرافی های ساده این اعضا از روی شکم دارند. در صورتی که شما سونوگرافی شکم و لگن را درخواست دهید، پزشک به شما آمادگی لازم قبل از سونوگرافی شکم و لگن را توصیه می کند.

سونوگرافی اعضای بدن به چند قسمت تقسیم و انجام می شود ؟

معمولا سونوگرافی اعضای بدن به ۳ قسمت تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

  • اعضای توپر بدن مانند کبد، طحال و کلیه ها که به راحتی در سونوگرافی دیده می شوند .
  • اعضای توپر بدن مانند کبد، طحال و کلیه ها که به راحتی در سونوگرافی دیده می شوند .
  • اعضای توپر بدن مانند کبد، طحال و کلیه ها که به راحتی در سونوگرافی دیده می شوند .
مطلب مرتبط را بخوانید
ضرورت انجام تست های سلامت جنین در زمان بارداری

دلایل انجام سونوگرافی شکم و لگن چیست؟

سونوگرافی شکم و لگن

در صورتی که فرد دارای مشکلات و ناراحتی های زیر باشد ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق تر بیماری، سونوگرافی شکم و لگن را تجویز کند . این ناراحتی و مشکلات شامل موارد زیر می باشند:
درد شکم
عملکرد غیر طبیعی کبد
پیگیری بیماری های قبلی مانند کیست، سنگ کیسه صفرا ، پولیپ و سنگ کلیه
درد در ناحیه کلیه
مشکلات مثانه
وجود خون در ادرار
عفونت مجاری ادراری
سیستیت
تشخیص بسیاری از تومورها و سرطان ها
تشخیص آندومتریوز

به طور کلی توصیه می شود همه افراد به ویژه افراد بالای ۴۰ سال حداقل یک بار سونوگرافی شکم و لگن انجام دهند، البته می توان گفت سونوگرافی شکم و لگن در افراد بالای ۵۰ سال ارزش بیشتری دارد چرا که سونوگرافی شکم و لگن باعث بررسی موارد مهمی است و اگر مشکلی وجود داشته باشد می توان هرچه زودتر به درمان آن پرداخت. برای انجام این سونوگرافی؛ به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران مانند کلینیک هایی که دکتر گرامی در آن حضور دارند، مراجعه نمایید.

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *